България и Франция ще си сътрудничат в областта на ядрената енергетика за граждански цели след подспиването на Декларация за намерение от двете страни. Документът бе подписан от министъра на енергетиката Румен Радев и от министъра на икономиката, финансите и индустриалния и цифров суверенитет на Франция Брюно льо Мер по време на среща в Париж.
Декларацията цели установяване на рамка за засилване на сътрудничеството в ядрената енергетика. Тя включва обмен между съответните ядрени програми, сътрудничество между индустриите, свързани с ядрената енергетика и веригите на доставки, насърчаването на участието на промишлени предприятия от двете страни в нови проекти, изследванията в сферата на безопасността, развойната дейност и иновациите, поддръжката и повишаването на високото ниво на знания и експертен опит чрез засилване на сътрудничеството в обучението и образованието и т.н.
„Искаме да разширим сътрудничеството си с България и в други области по отношение на ядрената енергетика. Това включва сътрудничество във веригата на доставки, развитието на уменията. Изложих идеята за проект от общ интерес в ядрената област, защото знаете, че имаме много проекти от общ интерес по много теми, включително суровини, водород. Струва си да имаме проекти от общ интерес в областта на ядрената енергия“, изтъква френският министър Брюно льо Мер.
От своя страна, министър Радев заяви, че когато се споделя ноу-хау за технологии, образователни и квалификационни програми между България и Франция в ядрената област, това означава, че „споделяме и разбиране за бъдещето, но и за сигурността и конкурентоспособността - зелено бъдеще, базирано на реален базов товар, на нисковъглеродна енергия, която е сигурна, надеждна и ни дава шанс да бъдем устойчиви, конкурентоспособни и да развиваме икономките си по най-добрия начин“.
Ядрената енергетика, декарбонизационните цели и възможностите за развитие на възобновяемите енергийни източници бяха основни теми по време на срещата между двамата министри.
преди 9 месеца И как ще си сътрудничат, ако нефелният WH се набута у нас? Пет пъти фалирал, за 16 години не може да довърщи два реактора в Щатите, за цена над $35 милиарда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар