IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парадокс на газовия пазар в Европа - летните доставки са по-скъпи от зимните

Очакванията за проблеми с доставките са изместени за лятото и есента

12:56 | 25.01.24 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От години тенденцията на пазара на природен газ в Европа е една - ниски цени през лятото, когато потреблението е по-ограничено и търсенето се поддържа от нагнетяването на газохранилищата, и поскъпване през зимата, когато потреблението се увеличава, свързано основно с отоплението през студените месеци.

Но в последните месеци търговията с газ няма нищо общо с познатото от десетилетия. В момента цената на природния газ с доставка през февруари и март е по-ниска с близо 1 евро за мегаватчас от контрактите за юни и юли, е видно от статистиката на нидерландската борса TTF. Цената на природния газ в сегмента "ден напред" днес (25 януари) е на ниво от малко под 29 евро за мегаватчас.

Търговците в момента са уверени, че европейските държави ще успеят да си подсигурят газа за оставащите зимни месеци. Няма реакция и на сменените дати за доставка на втечнения газ от Катар заради напрежението в Червено море - алтернативните маршрути добавят две седмици за доставката.

Новата студена вълна, обхванала Европа, не се отрази на пазара след рекордното производство на вятърните централи, а и потреблението на газ още остава свито. Цената е под натиска още и на очакваното затопляне през следващите дни и пълните газохранилища (73,4% от капацитета им, според данните на Gas Infrastructure Europe към 24 януари).

В най-голямата европейска икономика, същевременно и най-голям потребител на газ - Германия, нивото на запълняемост на газохранилищата е над 77%. Данните на GIE за България показват, че газохранилището в Чирен е пълно до 72,9% от капацитета си.

Именно газохранилищата ще бъдат следващото предизвикателство за пазара, ако се съди по цените на газа за лятото, пише Bloomberg. Съчетано с вероятни горещини (2023 година беше най-горещата в статистиката за Стария континент), това може да доведе до рязко повишение на потреблението, съответно - и ръст на цените.

Нестабилност може да се очаква и през есента - в края на 2024 година изтича договорът за транзит на руския природен газ през Украйна. Киев вече съобщи, че той няма да бъде продължен и това може да предизвика известни сътресения на пазара, макар че страните от ЕС вече разчитат почти изцяло на втечнен газ.

Очакват се и нов капацитет за втечняване и регазификация на газа да се появи през 2025 година.

Унгария е една от страните в ЕС, за която "Газпром" все още е почти единствен доставчик на газ. Будапеща получава основните количества през "Турски поток" и през територията на България, макар и малки части все още да минават по трасето през Украйна. От началото на войната в Украйна обаче Русия използва малка част от запазения капацитет - около 40 млн. куб. метра на ден, при резервирани 109 млн. куб. метра на ден.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 25.01.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 9
khao
преди 10 месеца
До: 0pk ти пропусна цялото училище, та един референдум ли ще те бутне... :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 9
0pk
преди 10 месеца
До: khao пропуснал съм, кога рибите в Черно море проведоха референдум и сега там е "Черноморский федеральный округ Российской Федераци. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 20
khao
преди 10 месеца
До: 0pk ?!?! учебника, кога? ... на изток
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 13
0pk
преди 10 месеца
До: khao и къде ни е общата граница? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 26
khao
преди 10 месеца
До: Tikva007 не е парадокс, а малшанс! За съжаление граничим с най калната и варварска държава в света (ватистаннн), другите са по далеч и няма кой да ги граби и обира редовно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 11
Tikva007
преди 10 месеца
*Парадокс на газовия пазар в Европа* - Ами тя самата Европа си е един голям парадокс - от владетел и повелител на света се превърна в колония на бившите си колонии и петзвезден хотел за обитателите на Африка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 25
zelka007
преди 10 месеца
До: 0pk ... некъффф опит за остроумничене ?! не ти се разбира ... ко рече ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 29
zelka007
преди 10 месеца
хихи ... друзя антиваксъре-газовици ... парадокс ... взриви се единствената инсталация за втечнен газ на могъщият , незаменим и предвидим галактически газодоставчик и о!чудо! ... газчицата не ще да помецне на борсата ... :))) ... фащате ли значението на газодоставчика за Европа и света колко е значимо ?! а беха времена , стане авария на некоя тръба по рассийката , настане мор по борсите ... на портовая гори ли факелчето ?! нека да гори , да осветява пътя на рибарите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 8
0pk
преди 10 месеца
Тука парадокс няма, има намаляване на потреблението. ЕС вече не се нуждае от газ. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още