От "Лукойл" са внесли във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" 45 млн. лева, съобщават за БНР от Фонда.
Тази сума е по-малка от определената от министерството на икономиката.
Според Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт е изчислено, че до днешна дата "Лукойл" трябва да внесе около 70 млн. лева за декември.
Предстои да се изясни защо внесената сума е в по-малък от посочения от икономическото министерство размер и как ще действат институциите в този случай.
От икономическото министерство посочиха за "Хоризонт", че според Закона вноските са публични вземания и подлежат на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
За невнесените в срок вноски Фондът трябва да предостави информация на Националната агенция за приходите до края на текущия месец за предходния.
Припомняме, че в края на 2022 г. парламентът наложи данък върху свръхпечалбите за бизнеса с горива. Дружествата, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, сред които е „Лукойл“, се предвежда да внасят задължителна временна солидарна вноска за генерираните свръхпечалби съгласно текстове в Закона за корпоративното подоходно облагане.
През миналата година държавата прекрати концесията на пристанище „Росенец“, което се оперираше от „Лукойл“, заради неизпълнение на ангажименти от страна на компанията и подозрения, че терминалът там се използва за заобикаляне на международните санкции срещу Русия. От дружеството отрекоха да има нарушения на пристанището.