Русия достави 22,5 млрд. куб. метра газ на Китай през газопровода "Силата на Сибир 1" през 2023 година, съобщи ръководителят на "Газпром" Алексей Милер по време на годишна среща с висши служители в компанията. Той посочи още, че целта за 2025 година е доставката на 38 млрд. куб. метра за китайския пазар. Това ще се случи след разширяването на "Силата на Сибир", става ясно от стенограма от разговорите, публикувана на сайта на компанията.
В своето изявление Милер признава за "тектонични изменения" на енергийния пазар на Европа. След началото на войната в Украйна "Газпром" трябваше да започне да търси алтернативни пазари. Брюксел не налага санкции срещу газовия сектор на Русия, но повечето държави в ЕС смятат компанията за ненадежден доставчик и подписват нови договори.
Милер не коментира загубата на най-големия си пазар досега - Европа. По неофициални данни за 2023 година доставките за страните от ЕС намаляват до около 28 млрд. куб. метра, спрямо над 170 млрд. куб. метра преди Русия да започне война в Украйна.
През 2023 година например Германия подписа редица нови договори за доставка и вече не купува руски газ. Днес основен източник на газа за страната вече е Норвегия, а благодарение на спешно построените терминали - делът на втечнения газ също се повиши значително.
Германия беше най-големият пазар на "Газпром" с годишни доставки на около 50 млрд. куб. метра газ. През 2022 година руската компания постепенно намали доставките, сочейки нуждата от ремонти по "Северен поток 1", а през миналия септември взривове разрушиха газопровода и прекратиха доставките. В момента здрава е само една тръба от проекта , но тя е част от неполучилия одобрение "Северен поток 2".
"Газпром" започва зимния сезон с рекордни количества газ в резерв - 72,8 млрд. куб. метра , и с увеличен капацитет за дневен добив от газохранилищата - 858,8 млн. куб. метра на денонощие. В страната вече беше тествана работата на мрежата при максимално натоварване - още в първите дни на декември - в периода 8-13 декември, беше записана първата ледена вълна с необичайно ниски температури със средна температура от -17°С.
За този период компанията записва рекорд на вътрешните доставки 1,7 млрд. куб. метра, коментира още Милер в своето обръщение към служителите на компанията.
Заради нежеланието на Европа да купува тръбен газ, Русия се оглежда за възможността да влезе по-съществено на пазара на втечнен газ. Плановете са да бъдат доставяни по 100 млн. тона втечнен газ към 2030 години.
преди 10 месеца Трилионна загуба в средносрочен план - нови доставчици ще изместят Газпром и не вярвам да намери и клиенти като цяло, ни за втечнен, ни за тръбен... Роснефт обаче ще понесе в пъти по-големи загуби! Нито инвеститори, нито парички за инвестиции - след няколко години добивите ще се сринат, но сега жънат яко. В крайна сметка ще изтрият напредъка от последните 20 години и ще се върнат в постсъветската ера... отговор Сигнализирай за неуместен коментар