Стойността на американските петролни и газови сливания и придобивания (M&A) в Пермския басейн тази година е достигнала рекордните над 100 млрд. долара след няколко мултумилиардни сделки, съобщи консултантската компания Wood Mackenzie в прессъобщение във вторник.
Те включват огромни като предложеното придобиване на Pioneer Natural Resources от Exxon Mobil за 60 млрд. долара и сделката за Hess, предложена от Chevron, за 53 млрд. долара, съобщава Ройтерс.
Други сделки включват офертата за Earthstone Energy от Permian Resources на стойност 4,5 млрд. долара и три придобивания от Ovintiv за общо 4,3 млрд. долара.
Civitas Resources е похарчила общо 4,7 млрд. долара за два частни имота в Пермския басейн, които са активи на Tap Rock Resources and Hibernia Energy III.
Пермският басейн е основна цел за производителите, които искат да увеличат запасите си. Разположен между Тексас и Ню Мексико, добивът на шистов петрол в басейна е с висока производителност с големи неразработени запаси и стабилна инфраструктура.
Покупката на CrownRock от Occidental, обявена в понеделник, ще създаде шестия производител в 48-те щата без Аляска и Хаваи с добив, равняващ се на 1 млн. барела петролен еквивалент на ден. Останалите са Chevron, EOG, ExxonMobil, EQT и ConocoPhillips, казва Wood Mackenzie.
Конкретно в Пермския басейн Occidental ще се се нареди на трето място сред големите производители, добивайки повече нефт и газ проформа, отколкото Pioneer по време на обявяването на продажбата, казва WoodMac.
„Тази трансакция циментира абсолютна знаменателна година по отношение на разходите за придобивания и продажби в Пермския басейн. В съчетание с други мегасделки за 2023 г. като ExxonMobil и Pioneer, тя затвърждава мащаба на Пермския басейн“, казва Робърт Кларк, вицепрезидент на изследванията по добива на петрол в Wood Mackenzie.
WoodMac каза, че общо сливанията и придобиванията, осъществени тази година в най-големите шистови находища в САЩ, са на нов връх спрямо 65 млрд. долара през 2019 г., водени от придобиването на пермския конкурент Anadarko от Occidental Petroleum Corp за 38 млрд. долара.
преди 11 месеца Не ме гледай какво правя, слушай ме какво ти говоря. Вие там ще се грижите за климата, ще се отказвате от изкопаемите горива и ще броите средногодишния спад на температурите, а това при нас е частен бизнес и ние не можем да му се месим. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Явно в Щатите сериозно се отнасят към научните данни за причините за климатичните промени и влагат огромни кинти в спасяването на климата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар