България отлага на този етап таксата за транзит и внос на руски природен газ в размер на 20 лева за мегаватчас, анонсира Кирил Петков (ПП - ДБ) в кулоарите на Народното събрание. Той посочи, че страната от седмици работи с Европейската комисия за изготвяне на цялостен механизъм за тази такса и когато той бъде готов, тогава ще бъде приложен.
"Вече сме доста-доста близо до Шенген и всякакви варианти това да ни спъне в последния момент, решихме да подходим така - да приложим т.нар. европейски подход", обясни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който е председател на комисията по външна политика в парламента. Той посочи, че София ясно ще заяви, че очаква дата за пълно членство в Шенген, защото това е важно за транспортния сектор.
През октомври Народното събрание изненадващо прие такса за вноса и транзита на руския газ през системата на България, която трябва да се поеме от руската "Газпром". Срещу тези планове обаче възрази Унгария, която подаде жалба в Брюксел.
С днешното решение ще запазим добросъседските отношения, категоричен беше Борисов и допълни, че европейските държави са наши партньори и сме част от европейското семейство. "Затова се дърпаме назад, за да вървим по европейския подход", заяви той.
Австрия официално отправи оферта за "Въздушен Шенген" за България и Румъния, а според бившия премиер България има и "много аргументи" за влизане в зоната и на сухопътните ни граници. "Много сме близко и този шанс не бива да го пропуснем", допълни още той. По отношение на исканията да приемаме повече бежанци в замяна на членството в Шенген, Борисов коментира, че ще се прилага "европейският подход - нищо не е договорено, докато всичко не е договорено".
Кирил Петков съобщи още, че заради статута на рафинерията в Бургас като обект на националната сигурност, евентуална сделка с нея ще трябва да премине през одобрението на парламента. "Така ще избегнем всякакви спекулации, че задкулисни или офшорни интереси стоят зад нея", заяви депутатът.
Това ще стане чрез промяна в законодателството, касаещи стратегическите предприятия, уточни Бойко Борисов. Той допълни, че това решение се отнася и до други подобни предприятия - в газовия сектор, ядрената енергетика и т.н., допълни още той.
Преди дни собственикът на рафинерията "Лукойл" съобщи официално, че в момента анализира бъдещото си присъствие на българския пазар на фона на промяната в условията за работа. Компанията визира предсрочното отпадане на дерогацията за вноса на руски петрол в страната. Една от опциите, за които предупреди руският инвеститор, беше продажбата на активите си в България.
преди 1 година що от Парламента, а не от Прокуратурата ? :D:D ... в нашата сбъркана държава явно може всичко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар