Новата газова връзка със Сърбия IBS е готова на българска територия и се очаква да бъде активирана от сръбска страна, стана ясно по време на инспекция на новия газопровод, извършена от премиера акад. Николай Денков и енергийния министър Румен Радев. Връзката на българска територия е готова от средата на октомври, каквито бяха предварителните планове.
Очакванията са, че официалното откриване на IBS на сръбска територия ще стане след няколко дни на церемония в Ниш, на която се очаква да присъства и президентът на Азербайджан. Трасето е над 170 километра между Нови Искър и Ниш, от които 62 километра на българска територия. У нас по проекта беше изградена компресорна станция край Калотина, чиято работа беше инспектирана днес (8 декември). Връзката е реверсивна, с капацитет от 1,8 млрд. куб. метра годишно.
Стойността на българския проект е 76 млн. евро, като част от тях са грантове от европейските фондове.
В компресорната станция се измерват количествата газ, налягането, прави се и анализ на състава на горивото, включително и съдържанието на метан.
Връзката дава алтернатива на Сърбия, ако стане криза по "Турски поток", коментира премиерът Денков. Той уточни, че тя дава и алтернативи, които подсилват позициите на сърбите при преговори с доставчици, защото дават достъп до втечнен газ и газ от Азербайджан.
За България тя дава възможност за газифициране на Сливница и Драгоман. Енергийният министър Румен Радев уточни, че тези градове вече ще имат възможност за индустриална газификация.
Чрез реверсивния поток можем да получаваме газ от западно направление - например от пристанището в Хърватия и от газовия хъб "Баумгартен" в Австрия. Сега сме много по-добре свързани, спрямо няколко години - благодарение на тази връзка, IGB и разширението на газохранилището в Чирен, стана ясно още.
Денков коментира и таксата, която България налага на транзита на руския газ. Още от началото София заяви че тя е дължима от Русия, а не от Сърбия и Унгария, но и двете държави я ползват за вътрешни цели. Разговорите с ЕК текат по казуса.
Около 40% от капацитета на IBS вече е резервиран за януари 2024 година, съобщи директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Това е около 4,5 млн. куб. метра на ден в посока от България към Сърбия.
Малинов каза още, че през връзката Сърбия ще може да получава газ и от терминала в Александруполис, в който България има 20% участие. Работата по него се забави с няколко месеца, но очакванията са, че до средата на декември корабът, който ще бъде използван за регазификация, ще пристигне в Александруполис и ще бъде закотвен.
Вероятно съоръжението ще влезе в търговска експлоатация през март 2024 година. "Като министър мога да ви гарантирам, че не съм и разчитал на терминала за най-тежките зимни месеци", каза Румен Радев.
преди 11 месеца Продължава да се развива пазара на природния газ. Миналогодишната истерия за това ще има или няма газ е забравена. Цените си върнаха нивата от преди войната в Украйна. Приемуществата от употребата му са несравними. Препоръчвам на всичките си приятели и роднини,които са близо до газовата мрежа да се възползват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар