IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първият проект за малки ядрени реактори в САЩ се провали след оскъпяване с 53%

Плановете бяха да бъдат изградени шест 77-мегаватови реактор в Айдахо, които да заработят до 2029 година

16:04 | 09.11.23 г. 4
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Американската компания NuScale, която държи първото разрешение за конструиране на малки модулни реактори, се отказа от плановете си за изграждане на централа в Айдахо. Причината за отказа е, че очакваната цена за електроенергията се e увеличила с 53% - от 58 долара за мегаватчас, обявена през 2021 г., до 89 долара.

Малка е вероятността да има достатъчно абонати при това ценово ниво, казва още компанията в съобщение. От NuScale съобщават, че ще платят на търговеца на електроенергия в Юта, с който си сътрудничеше по проекта CFPP (Carbon Free Power Project), такса от 49,8 млн. долара заради предсрочното прекратяване на работата.

Търговецът доставя електроенергия за около 50 общински дружества, предлагащи комунални услуги в западната част на САЩ. За годините, в които двете страни са си сътрудничели по проекта, е била постигната важна стъпка в развитието на малките модулни реактори, казват още от NuScale.

"Нашата работа по CFPP през последните десет години доведе технологията на NuScale до етапа на комерсиално внедряване. Достигането на този крайъгълен камък е огромен успех, който ще продължим да надграждаме с бъдещи клиенти", казва изпълнителният директор на ядрената компания Джон Хопкинс.

По план компанията трябваше да постави шест 77-мегаватови реактора в Idaho National Laboratory. Очакваше се те да заработят през 2029 година.

Ядрената енергия отново се завръща в дневния ред на фона на целите за декарбонизация. Но работата по проектите често се забавя и се вижда един от най-сериозните проблеми - оскъпяването, посочва Bloomberg. Например скоро в експлоатация трябва да влезе ядрената централа Vogtle на Southern, която ще бъде първият новопостроен реактор в САЩ от десетилетия. Цената му обаче излезе с милиарди долари над предвиденото.

Очакванията по отношение на малките модулни реактори бяха, че те ще са по-гъвкави решения и ще преодолеят някои от основните пороци на конвенционалните - ще се изграждат по-бързо и няма да се оскъпяват в процеса на реализация на проекта.

"Определено се нуждаем от модерна технология за ядрена енергия, за да постигнем амбициозните цели за чиста енергия", се казва в коментар на американското Министерство на енергетиката за казуса. През 2020 година институцията отпусна финансиране в размер на 1,4 млрд. долара за проекта, от които усвоени вече са 233 млн. долара, припомня още Bloomberg.

От министерството добавят, че първото по рода си внедряване на малки модулни реактори може да бъде трудно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:05 | 09.11.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 4
Achtung
преди 1 година
Ядрената енергия е твърде рискова, плюс скъпото съхраняване на радиоактивни отпадъци. Единствената политическо приемлива страна, която може да изгражда ядрени реактори, почти в срок и бюджет е Южна Корея. Всичко друго е хвърляне пари на вятъра. Нашите управници обаче, нямат толкова акъл и ще излеят милиарди държавна пара в задънена улица. С парите които ще дадат по-добре да последваме Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 6
zelka007
преди 1 година
До: 0pk ... Евахти ... вие първо започнете да си плащате токът в пълният размер от амортизираните хилядни в Козлодуй , пък после се фъргайте на песъка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
khao
преди 1 година
До: 0pk и с кво ще платите бе, скъсани копейки ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 7
0pk
преди 1 година
Евахти, ний таман се навихме да предплатим за тях. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още