Печалбите на големите петролни компании продължават да намаляват на годишна база и през третото тримесечие, но растящите цени на петрола през последните месеци започват да променят тенденцията.
Първа от групата на т. нар. Big Oil (големите петролни компании) отчет за дейността си публикува френската TotalEnergies, която в четвъртък (26 октомври) отбеляза ръст от 30% на нетната печалба спрямо второто тримесечие до 6,4 млрд. долара. Финансовият отчет показа и минимално повишение на печалбата спрямо третото тримесечие на 2022 г.
Днес (27 октомври) финансовите си показатели публикуваха още италианската Eni, както и американските гиганти Chevron и ExxonMobil. При тях тенденцията е почти същата - увеличаване на печалбата на тримесечна база и спад по отношение на същия период на миналата година.
Италианската Eni отчете печалба от 1,82 млрд. долара, което е спад от 51% спрямо година по-рано. Пазарните очаквания бяха за 1,61 млрд. долара.
За Chevron печалбата за периода юли - септември достига 6,5 млрд. долара, спрямо 6 млрд. долара за второто тримесечие и 11,2 млрд. долара година по-рано. За първите девет месеца на годината компанията изплати на акционерите си 20 млрд. долара, което е с 27% повече спрямо същия период на рекордната в това отношение 2022 година.
ExxonMobil отчита печалба от 9,07 млрд. долара, спрямо 7,9 млрд. долара през второто тримесечие, но и спад от 53% на годишна база. Само през третото тримесечие компанията е изплатила над 8 млрд. долара на акционерите си под формата на дивиденти.
Данните на Chevron явно разочароват пазарите и преди началото на борсовия ден на Wall Street цената на акциите им спадна с почти 3 на сто. При Exxon в предварителната търговия има минимален ръст от 0,5%.* И двете компании съобщиха през миналия месец за мащабни покупки на конкуренти преди броени дни.
През следващата седмица ще бъдат публикувани и отчетите на другите два европейски гиганта - Shell и BP.
От май насам цената на петрола остава висока на фона на намалените добиви в Русия и Саудитска Арабия. В последния месец напрежението в Близкия изток също оказва влияние върху петролните пазари и цената на суровината се задържа на нивото около 90 долара за барел.
* Към 16:30 часа българско време.
преди 1 година Chevron и Exxon Mobil не се поддадоха на зеления натиск за инвестиции във веи щуротии и сега акционерите им са щедро възнаградени за това.В крайна сметка реализмът винаги взема превес над фантазиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар