IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България потребява 3,5 пъти повече енергия на единица БВП от другите страни в ЕС

Страната остава най-енергийно интензивната икономика в съюза, заяви бившият министър по европейските въпроси на Ирландия Дик Рош

16:11 | 15.10.23 г. 5
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Икономиката в България потребява 3,5 пъти повече енергия на единица БВП от останалите членки на ЕС. Липсва либерализация на енергийния сектор и държавният монопол нанасят репутационни щети на България. Политиците в България трябва да вървят заедно с партньорите си от ЕС, а не да се държат за миналото, това коментира Дик Рош, бивш министър по европейските въпроси на Ирландия, в предаването "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria.

Войната в Украйна поставя енергийни проблеми пред членките на ЕС и силно се отразява на енергийните политики на целия континент, обясни Рош. „Можем само да се молим за мека зима като миналата година, което помогна.“

Преди 10 години ЕК в прегледа си на енергийния сектор намери България за страна с изключително висока енергийна интензивност. Това постави въпроса за енергийната ефективност и посочи неефикасната енергийна инфраструктура, което пречи на конкурентноспособността и активността на бизнеса у нас, каза гостът. Той допълни, че 10 години по-късно нищо не се е променило. България остава най-енергийно интензивната икономика в ЕС.

„Икономиката в България потребява 3,5 пъти повече енергия на единица БВП от останалите в ЕС.“

Гостът смята, че проблемът е в това, че държавни компании държат както електрическите активи, така и газовият сектор – два критично важни сектора.

„енергийната структура на страната изглежда пълна с бюрокрация, чиято цел е по-скоро да защитава позициите си, отколкото да служи на икономиката.“

За справяне с тези проблеми Рош обясни, че трябват смели политически решения, но в България не изглежда да има желание за това. Нежеланието за подчинение на европейските норми от страна на България е проблем, който нанася щета на репутацията на страната. Ползите от либерализация на сектора се виждат в другите страни-членки. Поддържането на държавния оператор не е в полза на конкуренцията, защото затваря вратата на други компании да навлязат на пазара, обясни гостът. Липсата на конкуренция и инвестиции удря по качеството на услугите и се отразява на потребителите и цените, допълни той.

„Погледнато отвън ми се струва, че самата идея за либерализация е опорочена. Целият процес е опорочен.“

Миналата година ЕС взе решение за спешни мерки за напълване на газовите хранилища, но е изумително как България го направи, смята гостът. Изискването по закон налага страните-членки да вземат стъпки чрез финансови стимули за пазарните участници, които помагат за запълването на газовото хранилище, обясни Рош. България от своя страна не спази изцяло задължението си, тъй като въведе схема, която подкрепи Булгаргаз, но остави частните оператори без достъп.

„Погледнато отвън, това не беше само имитация на конкуренция; а целенасочено усилие да се убие конкуренцията.“

За прехода от въглищните централи трябва да се работи заедно с Европа, тъй като е по-лесно за една страна-член на ЕС да работи в европейския контекст, каза Рош. Гостът обясни, че Ирландия е в по-добро положение от България, защото преходът вече е направен и започват да развиват по-силно ВЕИ. Той обясни, че целият напредък във всички сфери на икономиката се дължи на факта, че са били посочени като добронамерен играч в Европа.

Политиците в България трябва да вървят заедно с партньорите си от ЕС, а не да се държат за миналото. Трябва да взимат решения и да се придържат към тях и да не се страхуват да променят или затворят стари държавни компании, обясни гостът.

„Но всъщност човек просто не може да се затвори в миналото. Има бъдеще. Вярвам, че има добро бъдеще за България; Има толкова голям потенциал, който би могъл да се използва. Но това изисква да имаш репутация на добронамерен играч.“

Целия коментар гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Клуб Investor" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:11 | 15.10.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
0pk
преди 1 година
До: zelka007 затва трябва да гласуваме за ББащицата, понеже той взима най-малки комисионни и дава възможнсот на чуждестранните инвеститори да повдигат графиката ни на развитие? :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 1 година
тцъ ... не ни е енергоинтензивна икономиката .... новите производствени , търговски и складови съоръжения , които се строят и експлоатират , са си наред ... БВПто ни е ужасно малко къмто мерните единици и от там този завишен показател ... всеки който се зазяпа по икономическите графики на развитие на държавата ни , ще види платото в подема ни по времето на Бащицата ... тъжен факт , вероятно Той не е единствената причина , но е съществена и водеща ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
cyclop
преди 1 година
До: pbonev ...по-добре се чуди как в пропаганден сайт би се промъкнала информация за икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 1 година
В Европа проституцията се брои за част от БВП. Я пак да сметнете? И духовата музика за кеф на Хегемона и тя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 5
pbonev
преди 1 година
Не очаквах, че и в икономически сайт вече се прави пропаганда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още