Тертиториалните планове за справедлив преход за въглищните райони Стара Загора, Перник и Кюстендил вече са изпратени в Брюксел. Това съобщи министърът на енергетиката Румен Радев след среща с административното ръководство на ТЕЦ "Марица изток" 2, която продължи повече от три часа.
След тричасова среща с административното ръководство на държавните дружества “Мини Марица изток и ТЕЦ "Марица изток 2 енергийният министър Румен Радев обяви, че териториалните планове вече са изпратени в Брюксел, но това не са окончателните решения. По повод изтеклите списъци с фирми с интерес за инвестиции в териториалните планове министърът заяви, че те са само индикативни и че са просто изискване.
Той дори обяви, че са твърде малко - едва десетина са заявили интерес към регион Стара Загора, а заради всичко казано по медиите вероятно и тези инвеститори вече съжаляват, пише БНР.
Министър Радев заяви, че ще отиде и ще говори с протестиращите и на магистралата. Той заяви, че ще ги увери, че ще бъдат запазени работните места, както и че се работи за възможности за развитие чрез преквалификация. Той отново повтори, че мините на ТЕЦ 2 ще работят до 2038 година, както и че миньорите не трябва да се хващат на блъфове като този списък с фирми, който разбуни духовете за евентуално усвояване на средства по териториалните планове.
Министърът очаква разумен диалог от протестиращите въпреки настроенията им.
По-рано днес протестиращите енергетици и миньори отказаха да се срещнат с енергийния министър в административната сграда на ТЕЦ „Марица изток 2“ и настояха той да отиде при тях. Протестиращите продължават блокадата на магистрала „Тракия“ и на Подбалканския път в района на Гурково и заявяват, че няма да отстъпят от исканията си.
Те са недоволни от плановете за справедлив преход за Стара Загора, Кюстендил и Перник. Ако не бъдат изпратени, рискуваме да загубим 3,5 млрд. лева, заявви вчера премиерът Николай Денков.
В опит да потушат напрежението министър-председателят и министърът на финансите обявиха, че централите ще работят до 2038 година. А миньори и енергетици, които решат да напуснат, ще получат до 36 работни заплати.
Междувременно пернишките миньори и енергетици също излязоха на мирен протест на републиканския път за Кюстендил в района на автогарата в Перник.
Протестът е знак на солидарност с колегите им от Стара Загора. Вчерашното решение на правителството, не ни удовлетворява, заявиха работещите във въгледобива и енергетиката. Те настояват да бъдат приети всички внесени в Министерския съвет предложения и са категорични, че протестите им ще продължат. Засега няма блокади на пътища.