Част от текстове в Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт все още не са влезнали в сила, става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката Богдан Богданов на парламентарен въпрос. Законът беше одобрен в началото на годината и предвижда средства за компенсациите на потребителите да бъдат осигурени от компаниите, които реализират т.нар. "свръхпечалби" от скъпите енергоресурси.
Така например потребителите на руски петрол трябва да внасят 70% от разликата между цената на сорта Брент и руския Уралс във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС).
Оказа се обаче, че точно този текст не е влязъл в сила, защото не са изпълнени всички предвидени в нормата условия - получаване на нотификация от Европейската комисия по директивата за предоставяне на информация в сферата на техническите регламенти, както и положително становище по процедурата за нотификация в съответствие с правото в областта на държавната помощ.
Текстовете на закона бяха обнародвани в Държавен вестник на 24 януари 2023 година и още през февруари вече има нотификация, според която той е нотифициран като фискална мярка. Но според отговора на Богданов едва на 21 септември чрез Представителството на ЕК у нас е подадено заявление по втората нотификация.
Заради неизпълнението на изискванията "Лукойл", като единствената компания, която купува руски петрол у нас, всъщност няма задължение да внася свърхпечалбата си във ФСЕС.
По данни на Министерството на финансите на Русия средната цена на сорта Уралс в първите осем месеца на годината е около 55 долара на барел. В същото време цената на сорта Брент варираше около нивото от 80 долара за барел.
През август обаче петролните пазари бяха разтърсени от съобщенията за намаляване на добивите от Саудитска Арабия и Русия, което доведе до цена от над 90 долара за барел за европейския Брент. Данните на финансовото министерство показват, че сортът Уралс вече е със средна цена от 77 долара за барел, но според данни на Bloomberg, набирани от търговци, офертите по морските терминали са вече на ниво от около 85-86 долара за барел.
В края на юли министър Богданов отказа да коментира пред Investor дали "Лукойл" спазва своите задължения и внася ли във ФСЕС всички дължими суми. Той обясни, че тече проверка и обеща да сподели данните от нея, когато бъде готова. Богданов не даде отговор и на въпроса дали в компанията се подготвят плановете за отказ от руски петрол, както и какъв е процентът на руската суровина в микса на рафинерията.
На 28 септември Народното събрание отмени дерогацията за покупката на руски петрол, която ни предостави Брюксел, и направи своеобразен план за намаляването на руския петрол - до края на тази година в "Нефтохим Бургас" трябва да бъдат преработвани до 80% руски петрол в микса и постепенно до 1 октомври 2024 година компанията трябва да работи изцяло с неруски петрол.
преди 1 година Е Лук нали дадоха едни 700 милки?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар