Великобритания обсъжда със своите партньори от Г-7 ефективността на тавана върху цената на руския петрол, съобщи британският министър на финансите Джоана Пен, цитирана от Ройтерс. Пен е във Вашингтон за срещи с американски чиновници и законодатели, като основната тема е как успешно да се задържат количествата руски петрол на пазара, но и да се намалят приходите, които получава Москва от търговията с петрол.
Източници на Ройтерс коментират, че в дневния ред на организацията в следващия месец няма планове за прецизиране на мярката. Г-7 трябваше да прави преглед на санкцията и да променя параметри при нужда, но от март досега такова нещо не е дискутирано.
Преди дни анализатори коментираха, че Русия вече има система, избягваща западните санкции и 75% от петрола, който продава, не са ограничени от тавана от 60 долара за барел, въведен през декември 2022 г. Според наблюдателите от Киевския икономически институт Западът е изпуснал възможността да пресече приходите от продажба на петрол и сега Москва може да изнася суровината без притеснения от санкции, намирайки танкери, които не ползват услугите на западни компании, страхуващи се от санкции.
Пен коментира пред Ройтерс, че таванът е въведен съобразно цената на петрола на пазара в този момент. През декември референтният за повечето петролни договори сорт Брент се търгуваше около 80 долара за барел, а след това падна и до нивото от 75 долара за барел през май и юни.
До средата на юли по-голямата част от руския петрол действително се търгуваше около 60 долара за барел. Но след ограничаването на добивите от Русия и Саудитска Арабия петролът се търгува за над 95 долара за барел на световните пазари. Съответно и цената на руския сорт "Уралс" вече е 85-86 долара за барел на морските терминали в Балтийско и Черно море, според оценките на Bloomberg.
Според Пен Западът в момента оценява ефективността на мярката и възможността да бъдат въведени други ограничения на приходите за руския бюджет.