Споразумението, подписано между "Булгаргаз" и турската Botas в началото на 2023 година, на практика представлява само основни договорености, които трябва да бъдат доразвити в стандартен договор за покупко-продажба на природен газ. Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос, отправен към министъра на енергетиката Румен Радев.
По тази причина и съществуват възможности за преразглеждане и предоговаряне на част от договореностите. Двете компании са провели две срещи в София, на които са разгледани параметрите на споразумението, посочва още Радев.
Изтекли в западни медии части от споразумението с Botas повдигнаха някои въпроси и от Европейската комисия коментираха, че следят развитието на ситуацията. Опасенията са, че чрез това споразумение България ще стане входната точка на руски природен газ, който ще влиза в общността като "турски микс".
Заради политиката на Анкара, България, както и други държави от ЕС, които ще купуват газ от Турция, не могат да получат сертификат за произход на газа, тъй като законът определя, че влязлата в страната суровина вече е турска.
Един от проблемните момент е и договореното количество - до 1,5 млрд. куб. метра годишно, като е вписана клауза take or pay, тоест заплащане дори и да не бъдат взети всичките количества газ, които представляват повече от половината потребление на България в момента.
Правителството на Николай Денков още в началото отбеляза, че договорът с турската компания е неизгоден за България и че ще бъде направен опит да бъдат предоговорен.
В началото на годината служебният кабинет съобщи, че е подписано споразумение с Botas, което позволява достъп до терминалите на турската компания в Средиземно море за срок от 13 години.
преди 1 година Не са никви опасения, ми си е самата реалност. Подготвена с главното участие на Пилонбашията схема за допускане на руския газ в Европа.Можем само да гадаем какви са личните ползи за Пилонбашията от сключването на този позорен договор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар