През юни добивът на петрол в САЩ е близо до рекорните нива, записани преди пандемията от коронавируса, но данните показват забавяне на ръста, пише колумнистът Джон Кемп за Ройтерс. По данни на статистиката през юни в страната са добивани по 12,8 млн. барела на ден, спрямо 12,6 млн. барела през май.
През ноември 2019 година в САЩ бяха добивани рекордните 13 млн. барела на ден, припомня Кемп.
Данните на Американската енергийна администрация показват, че в някои части на САЩ добивът е рекорден.
Този ръст се поддържа от високите цени на петрола през второто и третото тримесечие на 2022 година. Но след това цената на петрола падна с 35-40% и се върна до нивата отпреди началото на войната в Украйна. По-евтиният петрол прави инвестициите по-малко атрактивни.
Данните на анализаторите от Baker Hughes показват, че броят на добиващите платформи записаха пик през декември 2022 година, но до август 2023 година той намалява с 16 на сто. Това означава, че пикът в добива на петрол в САЩ може да се очаква през третото тримесечие на тази година и след това да започне да намалява, посочва още Джон Кемп.
В момента има нов ръст на цената на петрола, подкрепен от усилията на Русия и Саудитска Арабия, които съкращават добивите си. Това отново намалява натиска върху американските компании, които могат да преосмислят инвестиционните си намерения. При още съкращение на добивите в ОПЕК+ е много вероятно да се окаже, че забавеният ръст на добивите в САЩ е само временно явление.