Бъдещето на енергийния комплекс "Марица изток" е към закриване, тъй като с промените в икономиките и технологиите въглищната енергетика става все по-скъпа и по-губеща по чисто пазарни принципи. Това коментира д-р Димитър Събев, Институт за икономически изследвания към БАН, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му в настоящите дискусии за прехода на региона ролята на науката е пренебрегната, правителството има спорадичен успех с предлагането на алтернативи, а местните хора, които трябва да имат основен глас за бъдещето си, се люшкат между несигурност и недоверие към държавата.
"Целият регион "Марица Изток" е едно затишие пред буря - несигурността е най-лошото нещо в икономиката, дори по-лошо от директното закриване", каза гостът в предаването.
Тази седмица се проведе поредната трета дискусия в Стара Загора за бъдещето на региона и местните са оправдани в притесненията си, че преходът няма да се случи по справедлив начин, отбеляза Събев. "Тук е мястото на българското правителство да предложи работещи решения (...), но хората до този момент не са видели нещо конкретно добро от българската държава", каза събеседникът.
Около 11 хиляди работни места са пряко заети във въглищната индустрия в региона, с още около 25 хиляди души, които ще бъдат пряко засегнати, ако "Марица Изток" бъде затворен. Макар те да получават сравнително добро заплащане за страната, негативните здравни ефекти от работата на комплекса са значителни, а неясното му бъдеще натежава върху неща като цени на недвижими имоти и дългосрочни инвестиции, коментира Събев.
По думите му България може да почерпи опит от подобни ситуации в други държави в ЕС. Испания е имала по-голям сектор на въглищна енергетика от България, а в момента той почти не съществува - по-възрастните работници са били пенсионирани, а на тези в активна възраст са им предложени работни места с по-чисти условия на труд.
Според Събев квалифицираните работници в региона на "Марица Изток" и други части на страната, където въглищната енергетика е водеща, може да имат огромна роля във възстановяването на българската икономика. "За региона на Стара Загора голямата интегрирана структура на комплекса може да бъде заменена с екосистема от едно-две големи и множество малки предприятия, заети в преработваща промишленост с по-висока добавена стойност. При наличие на спокойна и предвидима среда ще могат да се привлекат и чуждестранни инвеститори, като вече има информация за разговори с Южна Корея. Правителството може да осигури това, но синдикатите пречат и настояват за въглищна енергетика", каза Събев.
"Държавата трябва да върне елементи от стратегическото планиране на икономиката чрез лостове като държавни стимули, данъци, целенасочени инвестиции, смесени държавни предприятия и банки за развитие. Това ще е осигури и някакво ниво на приемственост между различните правителства, а липсата на такава институционална приемственост е едно от основните предизвикателства пред страната“, смята Събев.
"В момента не е късно, но ще бъде късно след три или пет години. Именно това закъснение ще ни донесат фирмите, които работят в "Марица Изток", защото те не са държавни фирми - държавните фирми са две, огромната част фирми в "Марица Изток" са частни, които ни говорят "ах, какво ще стане"... Разговорът за бъдещето на въглищните региони сега се ръководи от частни бизнес интереси - те вдигат високо плакати какво ще стане с националната енергийна сигурност, но надали националните интереси са водещи за тези частни структури", коментира Събев.
Още от коментара гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година жалко е , че заради конюнктурни дерибейчета и въпиеща неграмотност на партийните кадри , закъсняхме непоправимо с геотермалното отопление на градовете ни ... всички държави около нас изграждат такива инсталации ... отдавна трябваше да се забрани строителството на жилищни гета (сгради над 3 етажа) за да могат да се отопляват зиме и лете със слънчеви колектори ... но ... това е родната картинка ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар