Европейската ядрена агенция "Евратом" не вижда незабавен риск за ядрената енергетика в Европа, ако бъдат преустановени доставките на уран от Нигер, пише Ройтерс. Западноафриканската държава, в която в края на миналата седмица стана държавен преврат, е сред водещите доставчици на уран в ЕС през миналата година.
В момента европейските държави имат достатъчно резерви от уран, изпозван за производството ядрено гориво, за около три години напред. Пред AFP от агенцията уточняват, че през 2022 година Нигер е вторият доставчик на уран за ЕС с дял от малко над 25% от общия внос.
Три държави - Казахстан, Нигер и Канада, осигурават към 75% от урана за ЕС. Казахстан от години е основен доставчик с дял от над 43% от вноса през 2022 година.
Новите власти в Нигер съобщиха, че ще спрат износа към Франция, но френската компания Orano също посочи, че няма риск за доставките нито във Франция, нито по света, защото са добре диверсифицирани. Компанията управлява уранова мина в северната част на страната, в която работят 900 души - основно местни граждани, пише EurActiv.
По данни на Евратом в периода 2005 - 2020 година Нигер е третият по големина доставчик на уран за Франция, доставяйки 24,7 хил. тона, или дял от 18% от доставките. Водещ вносител е Казахстан (20,1%), следвани от Австралия (18,7%).
През последните години Нигер намалява добивите на уран. Причината е от една страна политическата нестабилност, но и високите производствени разходи на урана, допълва френското издание Liberation.
преди 1 година До: Моабет да става ... ние сключихме договор с Канада за 50г... :))) ... уж си информиран . австралийците си добиват сами , чайниците също , при тех е въпрос на национална сигурност ... хамериканците плащат с долари ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Щом не виждат заплаха защо е този смешен плач? Дори са готови да започнат война в Нигер. Не виждали заплаха. Аз пък виждам. Доставките били достатъчни за 3 години. А след това? САЩ пуснаха нов реактор. Скоро още един. ВБ гласят да пуснат 3-4 нови реактора Франция, Япония, Южна Корея също. Дори ние се гласим за нов. Китай пуска колкото всички останали. Австралия чака 7 атомни подводници. Скоро ще се "хванат за гушите" кой да купи наличният уран за кеф на Казхстан. Те от години чакат да се дигне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година 1500 бойци от френския легион вардят мината. Ако някой посмее тайно да краде уран, ще го облъчат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар