Японското правителство обмисля субсидии за насърчаване на ядрената енергетика в страната, съобщава Bloomberg. Япония е много силно зависима от вноса на енергийни продукти (основно втечнен газ), като 85-90% от потребяваната енергия е от внос, пише в отделен анализ на Tokyo Review. Цената на енергията често е много висока, особено в периодите с по-ниска стойност на националната валута.
Страната се отказа от собствените си ядрени централи след аварията в АЕЦ "Фукушима" през 2010 година, но енергийната криза през 2022 г. промени нагласите на властите. Сега в страната насърчават възстановяването на работата на затворените реактори, но преди това ще бъде направена нужната модернизация.
Част от мощностите не покриват всички нови и по-стриктни мерки за безопасност, а модернизацията, която да подобри устойчивостта им на земетресения, вълни цунами и други природни заплахи, е скъпа и рестартът на реакторите може да се забави.
Сега в Министерството на икономиката на Япония обмислят операторите на централите да могат да участват в търгове за разпределение на държавните субсидии именно за ремонтите, с които се покриват стандартите за безопасност, посочва още Bloomberg.
Към момента плановете са търгът да финансира проекти за възобновяеми енергийни източници, с чиято цел ще се намали въглеродният отпечатък на въглищните централи в страната. Средствата ще дойдат от увеличаване на сметките за електроенергия на домакинствата и бизнеса, а целта е постигането на климатичните цели на страната в дългорочен план.
преди 1 година Вдлъбнатите японци трябва да следват примера на тарикатите еуропейци и да заложат на слънцето и вятъра. Те затова са толкова изостанали и нямат никакво бъдеще. Друго си е да чакаш да пекне слънце и дуйне ветрец да пуснеш пералнята. отговор Сигнализирай за неуместен коментар