Платформата за общи покупки на природен газ може да бъде разширена и в нея да се вкара и търговия с нисковъглеродни газове (метан) и водород, става ясно от документ на Европейската комисия (ЕК), видян от Bloomberg.
През платформата ще могат да бъдат търгувани и други опции, като например улавяне и съхранение на въглеродни емисии.
Членството в тази схема ще бъде доброволно, освен в случаи на енергийна криза, когато Брюксел ще може да изисква от членовете в общността задължително участие в нея.
Платформата за общи покупки на природен газ беше стартирана официално през тази пролет, макар че за нея се говори от години. През нея се набират оферти на продавачи и на купувачи на природен газ. Целта е да бъдат подпомогнати по-малките играчи в ЕС да запълнят резервите си от природен газ, както и да бъде избегната ситуацията от миналото лято, когато членовете на общността наддаваха помежду си и така повишиха съществено цената на природния газ на пазара.
В схемата имат право да участват и Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Молдова, Грузия, Черна гора, Сърбия и Украйна.
В момента цената на нидерландската борса TTF падна до около 26 евро на мегаватчас спрямо малко над 118 евро за мегаватчас година по-рано.
Първият търг през платформата беше проведен през май и според оценките на Брюксел успехът му е бил изненадващо голям. През май по тази схема бяха договорени 11,6 млрд. куб. метра, като от ЕК отказаха да уточнят постигнатата цена. Платформата само събира купувачите и продавачите на газ - няма покупка на суровината на ниво ЕС, обясняват от Брюксел.
След успеха в първия търг от Комисията стартираха и втори, при който са набрани оферти за 15,9 млрд. куб. метра газ, става ясно от статистиката на Брюксел. Оферти са подали 25 международни доставчика на втечнен и тръбен газ, сред които няма такива на руски природен газ.
Очаква се, че до края на годината ще има още търгове, като един от тях ще бъде веднага след края на лятото.