"Българската държава страда на управленско ниво от страшни недостатъци. Отново вчера се получи новината, че имат намерение да преговарят Плана за възстановяване и устойчивост в частта въглеродни емисии, а това ще доведе до преосмисляне на Анекс D към плановете за справедлив приход, тоест ангажиментите на България във връзка с териториалните планове", коментира той.
Според него в момента не се случва нищо във връзка с усвояването на средства по Плановете за справедлив преход, а изпълнението на проектите се отлага. „Европейската комисия все още не ги е локирала за България, тъй като ние не сме представили точни, ясни и категорични ангажименти (кога, къде, какво, колко), което всъщност се съдържа в тези документи“, поясни доц. Стойчев.
По думите му въпросът е управленски и е необходима много сериозна политическа воля процесът да бъде завършен в следващите един или максимум два месеца. „Това е реалистичен срок, ако желанията, свързани с въглеродните емисии се изоставят“, смята той и е много трудно да се обяснява на Европейската комисия как, при поети от нас ангажименти преди няколко години, сега изведнъж не можем да ги изпълним. Косьо Стойчев е на мнение, че – „това е всичко друго, но не и предвидимост на партньорството“.
В кои сектори трябва да се развие България след прекратяването на въгледобивната дейност? Какво трябва да се предприеме при справедливия преход, за да може бизнесът от малки и средни фирми, който се намират в целевите региони, да си осигури пазарно бъдеще? Защо в нашата страна при разработване на териториалните планове се смяташе, че Планът за справедлив преход е еквивалентен на Плана за енергиен преход и не се предприеха мерки със социален ефект за бъдещите загуби на работни места от спирането на добива на въглища? Ще има ли проблем с финансирането от ЕК на българския преход към поствъглищна индустрия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
преди 1 година SGB-Технологията - biomass.alle.bg , предлага пълна замяна на въглищата и газа в ТЕЦ-овете с чисто биогориво (произвежда на място, в двора на ТЕЦ-а) и е възможно най-добрата алтернатива за комбиниран добив на зелена енергия, чисти биогорива, храни и материали на себестойност, близка до нула - в пъти по-добра - ефективна, рентабилна, независима от природни сили, и евтина като инвестиция и поддръжка, от всякакви други ВЕИ - соларни, вятърни, водородни, батерийни, ядрени, хидро, геотермални и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар