IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа има рисков план да съхранява газ в Украйна

Съвсем скоро газохранилищата на континента ще бъдат пълни и търговците търсят още опции за съхранение

11:46 | 12.06.23 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Angel Garcia/Bloomberg
Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Газохранилищата в Европа са пълни до почти 72% от капацитета си, сочат данните на Gas Infrastructure Europe към 11 юни. Това е рекордно за това време на годината ниво и много от европейските компании се оглеждат за алтернативи за съхранение.

Парадоксално или не - вариант за съхранение на газ бизнесът в Европа вижда в Украйна. В страната има огромен капацитет за съхранение на газ - над 31 млрд. куб. метра, които бяха част от инфраструктурата, подпомагаща функцията на Украйна като основен транзитьор на руския природен газ за Европа. Именно заради тази роля газовата система на страната, включително и газохранилищата, е много добре свързани с Европа.

Един от вариантите за съхранение на газ е газохранилището "Билче - Волицко - Угер", което се намира в Западна Украйна в близост до Лвов. Капацитетът му е внушителен - 17 млрд. куб. метра.

"Украинското газохранилище може да помогне да се балансират доставките и търсенето през втората половина на лятото на 2023 година, базирайки се на неговата отлична свързаност с газовите пазари на ЕС", коментират пред Bloomberg от германския енергиен гигант RWE. Преди години компанията е използвала това газохранилище.

Европейски чиновници коментират, че на пръв поглед може да изглежда лудост газ да се съхранява в държава, в която се водят активни военни действия., но рискът си заслужава. Газохранилището е далеч от фронтовата линия. Газът се съхранява на 2 километра под земята, а операторът на газохранилищата - "Укртрансгаз", предлага поне 1/3 от капацитета си за съхранение на страните от ЕС на фиксирана цена. Това прави съхранението на газ в Украйна много атрактивно и конкурентно, смята анализаторът от AXPO Марко Залфранк, но обърна внимание и на риска.

"От началото на войната рискът по отношение на енергийната инфраструктура в Украйна се увеличава, както за съжаление видяхме с взривяването на стената на язовира", коментира още той.

За да бъде оправдан рискът цената на газа трябва да бъде ниска, коментира още Bloomberg. Според агенцията ЕС също трябва да подсигури евентуални загуби в резултат от конфликта. От това ще зависи дали застрахователните компании ще се включат в плановете.

"Европейската комисия анализира дали и какви гаранции, издадени от публични институции, могат да помогнат да бъде осигурен достъп до газохранилищата на Украйна", коментира говорителят на институцията Тим Макфий.

Интересът е по-голям от очакваното, признават от "Укртрансгаз" в коментар пред Bloomberg. Компанията предлага около 10 млрд. куб. метра капацитет за съхранение, което е около 10% от потреблението на ЕС в последното тримесечие на 2022 година.

Украйна започна зимата с около 30% пълни газохранилища, но благодарение на по-топлата зима успя да се справи. Енергийната система на страната беше под почти непрекъснат обстрел през последните месеци и страната преживя на няколко пъти пълен срив на системата. В последните дни страната нагнетява газ и в момента украинските газохранилища са пълни до почти 19% от капацитета си, сочат още данните на GIE.

Европа също премина през зимата без проблеми дори и с намалените доставки от Русия. Страните бяха нагнетили газохранилищата над 80% от капацитета им, като повечето газ остана наличен заради относително високата му цена спрямо нивата на пазара, както и заради непрекъснатите доставки на втечнен газ. През следващата зима обаче температурите може би няма да бъдат толкова благоприятни и страните от ЕС ще изпитват нужда от допълнителни места за съхранение на природен газ.

Използването на украинските газохранилища ще даде допълнителни приходи за украинската икономика и ще приближи още Киев към ЕС, допълва още Bloomberg. Анализатори допълват, че този план може да успокои пазарите и да бъдат избегнати ценова нестабилност през есенно-зимния сезон. В момента зимните контракти са с по-висока цена спрямо летните и това прави покупката на капацитет за съхранение в Украйна изгодна опция за търговците, смятат от консултантската компания Energy Aspects.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:46 | 12.06.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 7
danchomentata
преди 1 година
Ако Газпром подаде евтин газ защо не https://euronewsbulgaria.com/news/3113/asen-vasilev-ako-gazprom-podade-evtin-gaz--zashto-ne
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 12
zelka007
преди 1 година
Украйна започва трайно да се интегрира с ЕС ... за ужаст! на копейкопоклонниците ... данчонефелнатарубля да изсипе 5 безсмилици бърже ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още