Приходите от продажбите на петрол и природен газ в руския бюджет достигнаха 570,7 млрд. рубли (7 млрд. долара), което е намаление от 36% спрямо май 2022 година и от 11,9% спрямо април, сочат данните на Министерството на финансите на Русия.
През април 2023 година в руската хазна влязоха 647 млрд. рубли приходи от продажбата на петрол и газ. За сравнение през април 2022 година приходите бяха почти 1,8 трилиона рубли - основно заради високите цени на суровините тогава. Към този момент още не беше взето решение за таван на цената на руския петрол в рамките на 60 долара за барел. Сега по данните на финансовото ведомство средната цена на основния руски сорт Уралс намалява до 53,34 долара за барел през май. За сравнение сортът Брент, който е референтен за петролните пазари се търгуваше за около 75 долара за барел.
От януари до май 2023 година приходите в руския бюджет от продажбите на петрол и природен газ са в размер на 2,85 трилиона рубли, спрямо 5,65 трилиона рубли.
Приходите от петрол са едно от основните пера в руския бюджет и намаляването им води до бюджетен дефицит в рамките на 3,4 трилиона рубли (42 млрд. долара) в периода януари - април 2023 година, причинен от увеличаването на разходите и паралелното намаляване на приходите в бюджета.
Основните пазари на руския петрол от края на 2022 година са вече Индия и Китай, след като влезе в сила забраната за внос на суровината в Европа. По данни на Центъра за енергийни изследвания и чист въздух (CREA) от началото на войната в Украйна до 5 юни Русия е получила малко над 367 млрд. евро, като само от страните от ЕС сумата вече надхвърля 155,5 млрд. евро. 57% от европейските суми са за петрол, допълват от организацията.
преди 1 година До: Импeраторът Да продължава да се справя все така добре. През юни-още по добре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Нормално. И още повече ще намаляват и не само те. Но нищо - РФ е стената, която се справя най-добре в текущата обстановка;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар