Въглищата ще останат основен енергиен източник за Индия въпреки съществения ръст на зелената енергия до 2030 година, пише Bloomberg. Страната е третият най-голям замърсител в световен мащаб.
Потреблението на електроенергия в Индия расте на фона на възстановяването на икономиката след пандемията от коронавируса. Властите са категорични, че достъпът до евтина и сигурна електроенергия са основен фактор за устойчиво развитие на икономиката. Въглищата са основен енергоизточник с дял от 72,7% от енергийния микс в момента. Плановете на властите са до 2030 година този дял да намалее до 54,5%.
Очакванията са слънчевата енергия да има дял от 22,7% от микса след десетина години. Индия опитва да намали въглеродния отпечатък на енергетиката си и в следващите години планира нови 46 гигавата зелени мощности, или общо 500 гигавата до 2030 година, което ще бъде над 60% от общия производствен капацитет в страната.
Източник: Bloomberg
На този етап Индия все още не е определила дата за въглеродна неутралност. Повечето развити страни се стремят към 2050 година, а Китай си постави тази цел към 2060 година.
Според анализите на властите емисиите от енергийния сектор на Индия ще се увеличат с 11% до края на това десетилетие.
Като цяло емисиите въглероден диоксид от енергетиката в световен мащаб достигнаха рекорд през 2022 година, но еколози вярват, че ще започнат да намаляват още през тази година, посочва още Bloomberg.