Големите петролни компании приключват първото тримесечие с нови рекордни печалби, е видно от публикуваните днес (28 април) финансови отчети на Chevron и Exxon в САЩ.
Exxon съобщава за удвояване на печалбата до 11,4 млрд. долара спрямо 5,8 млрд. долара през първото тримесечие на 2022 година. Резултатът отразява не само благоприятните условия на енергийните пазари в този период, но и дейностите по съкращаване на разходите, предприети в предходните години.
Заради войната в Украйна Exxon се отказа от дейността си на руския пазар, а в средата на октомври Москва отне дела ѝ в находището "Сахалин -1". Въпреки това компанията е увеличила добива на петрол и газ с 300 хил. барела на ден, а рафинерията ѝ в Бомонт (Тексас) работи на пълен капацитет, подкрепена от световното търсене.
През първото тримесечие Exxon е платила и 200 млн. долара допълнителни данъци в Европа, наложени заради свръхпечалбите от енергийната криза.
Компанията съобщава още, че през 2022 година е намалила емисиите си въглероден диоксид с 10%, а на метан с 50% спрямо нивата през 2016 година.
Печалбата за Chevron достига 6,7 млрд. долара спрямо 6,5 млрд. долара за първото тримесечие на 2022 година. Данните се оказаха изненада за пазарите, които очакваха печалбите да останат без промяна спрямо миналата година. Компанията се оплаква от допълнителни данъци от 130 млн. долара, свързани с енергийната криза във Великобритания. Неблагоприятният валутен курс е намалил печалбата с още 40 млн. долара.
Приходите от дейността на компанията възлизат на 50,8 млрд. долара.
През следващата седмица се чакат и данните от Shell и BP, като и там прогнозите са за отлични първи три месеца на годината. Първи ще бъде британският гигант - на 2 май, а два дни по-късно и Shell. В началото на април от компанията съобщиха, че очакват ръст при производството на втечнен газ заради работата на терминалите в Австралия.