През март Китай е внесъл 52,3 млн. тона суров петрол, което представлява впечатляващ ръст от почти 23%. За първи път от юни 2020 година, когато беше поставен рекорд на вноса на петрол от 53,18 млн. тона, в страната влизат такива количества от суровината, отбелязва колумнистът на Ройтерс Клайд Ръсел в анализ.
На дневна база през март Китай внася средно по 12,37 млн. барела петрол, което означава по около 11,11 млн. барела на ден за първото тримесечие. Това е ръст от почти 7%, или към 700 хил. барела на ден, на годишна база и съвпада с пазарните очаквания за възстановяване на търсенето след отварянето на китайската икономика.
Но действително дали нещата изглеждат толкова позитивни? Съпоставяйки данните за вноса на петрол с тези за износа на петролни продукти, може да се окаже, че ръстът в търсенето на суровината е всъщност ограничен, пише Ръсел.
През март китайските рафинерии са изнесли 5,5 млн. тона горива, или около 1,42 млн. барела петрол на ден (по формулата на BP - б.р.), сочат данните на митническите власти. За първото тримесечие износът е 18,2 млн. тона и се увеличава с не по-малко впечатляващите 60%. На дневна база това означава износ от 1,62 млн. барела на ден спрямо 1,01 млн. барела за първото тримесечие на 2022 година.
А сега нека съпоставим изчисленията на Ръсел - вносът на петрол в първите три месеца на годината се увеличава със 700 хил. барела на ден, а износът на горива - с 610 хил. барела петрол на ден. Или с други думи ръстът на вътрешното търсене в Китай вече не изглежда толкова впечатляващ.
Нещо повече - ако ръстът на износа е толкова голям, то потреблението на горива в Китай също не се повишава толкова рязко, колкото можем да очакваме.
Изводите, които прави Ройтерс от тези изчисления са два - или всичко около възстановяването на Китай тепърва предстои, или очакванията за бърз подем на икономиката са преувеличени и прогнозите за ръст на потреблението на енергоизточници са неточни. Все още е много рано да се каже със сигурност кое от двете е вярното.
преди 1 година До: 0pk... така е , очевадно е , че данните на хартия не отговарят на реалността ... уж втората най-могъща и безаналогова имала велика и непобедима армия , пък взимат опинци от чайниците за да не ходят боси ... уж танкове и самальоти с богатири на тях ... пък тъпчат в Бахмут девет месеца и се скриха зад р.Днепър , за да не ядят бой ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Развитите държави, добаящи в развитието си сметки от наркомания и прституция, трябва да започват да свикват, че данните на хартия дето им се изпращат все повече няма да отговарят на реалността. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година (по формулата на BP - б.р.) отговор Сигнализирай за неуместен коментар