Русия е реализирала продажби на горива за Иран, след като традиционните пазари (Европа) отказват покупките, съобщава източник на Ройтерс. Доставките са реализирани за първи път с жп транспорт през Казахстан и Туркменистан, като по пътя е имало известни проблеми, сочи информацията на агенцията.
До 2018 година Русия доставяше малки количества горива за Иран през терминалите в Каспийско море. Очакванията са, че Москва ще се опита да увеличи доставките за Техеран, но проблемите с транспорта ще ограничат бума на доставките.
Според два източника на агенцията през февруари и март Русия вече е доставила до 30 хил. тона бензини и дизел в Иран. Трети също потвърждава доставките, макар че не може да уточни обемите. Според част от информацията част от горивата са били пренасочени към съседни държави, включително и Ирак, с цистерни.
Властите в двете държави не коментират публикацията.
Иран има собствени залежи на петрол и то едни от най-големите в света, както и собствени рафинерии, но потреблението на горива надхвърля производството, особено в северните провинции на страната.
И Русия, и Иран са под западни санкции. Двете държави намериха общ език покрай войната в Украйна и има данни, че Техеран доставя военна помощ (дронове) за Москва.
Ембаргото върху петрола и петролните продукти от Русия префасонираха пазарите в последните месеци. Русия вече изнася горива за необичайни доскоро дестинации - като например Южна Америка и намира пазар на петрола си в Азия и Близкия изток. Един от основните пазари на руски петрол в началото на април е Индия, към която са насочени 70% от износа през морски терминали на Русия.
Новите купувачи обаче удължават времето за транспорт и променят начина, по който се доставя "черното злато".