Средно 1,6% повишение на цената на електроенергията за клиентите ще поиска дружеството "EVN България" в своето заявление за новия ценови период. По закон всички дружества в сектора трябва да подадат своето ценово заявление за регулаторния период (1 юли - 30 юни) до 31 март в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
До вчера (29 март) нито едно дружество не беше внесло своите искания, коментира председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти. Институцията ще разгледа всички внесени предложения и ще насрочи открито заседание и обществено обсъждане, преди да се произнесе за цената на електроенергията за битовите потребители от 1 юли 2023 година.
Причината EVN да поиска минимално увеличение на цената са компенсациите, които електроразпределителните дружества получиха от държавата във връзка с рязко повишените технологични разходи. Дружествата купуват електроенергията за покриване на технологични загуби (при трансформацията) от свободния пазар, а продава електроенергията на регулирания пазар при фиксирани цени.
В края на 2021 година и през миналата година цените на електроенергията на свободния пазар скочиха "драматично", припомни Калина Трифонова, зам.-председател на УС на EVN България. Компенсациите, които е получило дружеството, реално се използват напълно от крайните потребители, защото те не позволяват поскъпване на електроенергията, въпреки растящата инфлация и волатилността на енергийните пазари през последните месеци.
В момента дружеството не получава компенсации от правителството, защото електроенергията на борсата е по-евтина, отколкото е определената от правителството компенсация.
По отношение на доставките на топлинна услуга топлофикационното дружеството в състава на EVN България ще поиска повишение от 22%. Топлофикацията не получи компенсации за високата цена на природния газ и купуваше суровината на съществено по-висока цена отколкото беше определила КЕВР в своето регулаторно решение от 1 юли 2022 година, уточниха от дружеството.
преди 1 година Въвеждането на нов тип свежо ядрено гориво подлежи на разрешителен режим, за да се издаде лицензия, има няколко условия, уточни Бачийски. Притеснителното е, че графиците към момента и намеренията на лицензианта да подаде заявление не са много ясни, допълни председателят на АЯР. Причината е, че не всички анализи, които е необходимо да бъдат представени в Агенцията за ядрено регулиране, са готови.https://ria.ru/20230330/vertolet-1861906565.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар