България е една от 10-те страни в ЕС, които Франция покани за разговори за създаване на ядрен алианс. От съобщение на Министерството на енергетиката става ясно, че страната ни се е присъдинила към инициативата. Целта ѝ е да бъдат обменяни опит и експертиза за развитието на ядрената енергетика и да бъде повдигнат въпроса за развитието ѝ пред Брюксел.
В новия съюз участие взимат още Финладния, Хърватия, Чехия, Унгария, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Разговорите за него се водеха по време на неформалната среща на енергийните министри от ЕС в Стокхолм. Швеция е ротационен председател на общността до лятото.
Новата инициатива влиза в директен сблъсък с част от членовете на ЕС като Австрия и Германия, които са против насърчаването на ядрените проекти. Те настояват по-скоро да бъдат развивани зелените мощности. Според противниците на ядрената енергетика в ЕС включването на ядрените централи в плановете за декарбонизация ще изтегли инвестициите от зелените мощности.
"Едновременното постигане на пълна декарбонизация и енергийна сигурност е невъзможно без ядрена енергетика", коментира обаче българският служебен министър на енергетиката Росен Христов по време на форума "Партньорство за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество" (P-TECC). Той се провежда в рамките на инициативата "Три морета".
Подобни са намеренията и на френския президент Еманюел Макрон, който през 2021 година съобщи амбициозни планове за възраждане на ядрената енергетика във Франция. В изпълнение на тези задачи той обяви, че страната ще инвестира 50 млрд. евро до 2035 година за модернизация на ядрените реактори в страната.
преди 1 година нямаме работа в този алианс , имаме си предостатъчно слънце , вятър и геотермални полета ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар