Развитието на нови терминали за втечнен газ в Източното Средиземноморие и добре развитата българска газопреносна мрежа превръщат България и Гърция в енергийни портали за Централна и Източна Европа. Това коментира директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на форум във Вашингтон, организиран от Делфийския икономически форум.
"Енергийната криза през последната година доказа спешната нужда от солидарност и координирани действия, за да се осигурят енергийните доставки и да се справим с безпрецедентното увеличение на цените на газа", каза той и припомни, че България беше една от първите държави в Европа, чиито доставки на природен газ бяха преустановени от "Газпром" през пролетта на 2022 година.
През тези месеци обаче страната ни е успяла да намери надеждни доставчици - от САЩ, Гърция и други страни, които да поддържат доставките без ограничения, каза директорът на държавното газопреносно дружество.
Малинов прогнозира растящи инвестиции в инфраструктурата, тъй като регионът има значителен потенциал за производство на зелен водород. Той уточни, че "Булгартрансгаз", заедно с гръцката DESFA, вече работят за изграждане на свързани водородни мрежи. Това ще ни позволи да запазим ключовата си роля в устойчивото и сигурно енергийно снабдяване за региона, давайки своя принос към зеления преход и постигането на нулеви нетни емисии до 2050 година, обясни още директорът на газопреносното ни дружество.
преди 1 година Там къде минава тръбичката имаше преди 20 г факел като на Портовая.Тихо да не чуе Урсуле че разширението на Чирен може да прилича на Бахмут и F-35 Lightning II нема да ни оварди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Начи Делфийския икономически форум ще се прикачи на тръбъта за 3 мииярда.Време е да лъсне кредитора на Топло.бг тейк и пей. https://***.bulgartransgaz.bg/pages/razshirenie-kapaciteta-na-pgh-chiren-poi-6-20-2--134.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар