В случай на криза държавата ще може да постави под оперативен контрол рафинерията "Нефтохим" в Бургас, решиха окончателно депутатите от 48-то Народно събрание, гласувайки на второ четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Вносители на текстовете са "Демократична България" и те предвиждат държавата да може да контролира обекти от критичната енергийна инфраструктура в случай на необходимост.
В мотивите към предложението за промяна вносителите отбелязват, че липсва механизъм, по силата на който стратегически компании в този сектор да бъдат поставяни под надзора на държавата.
България не е първата държава в ЕС, която заради войната в Украйна, предвижда поемане на държавен контрол над фирми и индустрии, които са част от критичната инфраструктура. Германия например национализира дъщерното дружество на "Газпром", за да гарантира енергийната сигурност и доставките на суровина. Подобни мерки бяха приети и в Италия.
Рафинерията "Нефтохим" в Бургас е собственост на руската петролна компания "Лукойл". От скоро оперативните и административните дейности на компанията са прехвърлени в България и рафинерията дори предплати данъците си за 2022 година в размер на 90 млн. лева. Според служебният вицепремиер, отговарящ за икономическата политика, и министър на транспорта Христо Алексиев тази сума е повече от всички данъци, събирани от "Лукойл" за дейността им в България досега.
В случай на критична ситуация управлението на компаниите ще бъде възлагано на особен представител на държавата. Той няма да има право да се разпорежда или отчуждава имуществото на компаниите, както и да поема финансови задължения от тяхно име, освен в рамките на нормалното функциониране на бизнеса.
Управителят ще бъде назначаван от министъра на икономиката и индустрията по предложение на Консултативен съвет, като мандатът му ще бъде за срок от шест месеца. Този срок може еднократно да бъде удължаван с още шест месеца, предвиждат още текстовете. В Консултативния съвет ще влизат представители на министерствата, както и на Държавна агенция "Национална сигурност" и Комисията за защита на конкуренцията.
преди 1 година Посредницитеее: "АО "Казтрансойл" получено подтверждение Министерством энергетики Российской Федерации на транспортировку в первом квартале 2023 года 300 тысяч тонн казахстанской нефти по системе магистральных нефтепроводов ПАО "Транснефть" по направлению пункта сдачи нефти "Адамова застава" для дальнейшей поставки в Германию", говорится в пресс-релизе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар