„Това от една страна е проблем, от друга не е. Не е проблем, защото тази енергетика се развива на чисто комерсиален принцип, тъй като е най-евтина. Проблем е обаче, тъй като много инвестиционни проекти не могат да бъдат изградени заради нуждата от държавна подкрепа, смята той. – Няма нужда от финансиране на инфраструктура, но има нужда от политическа, от регулаторна рамка. Затова целият този преход се е задънил“.
Попов коментира темата в контекста на предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост в частта „Енергетика“ и по-конкретно - спирането нв въглищните централи. Решението той определи като „феномен“, подобен на случая с ТЕЦ „Марица-изток“ от 2020 г., когато правителството го задължи да работи на пълен капацитет. И посочи, че управлението на държавните дружества не трябва да се взима на такъв принцип.
"Един голям проблем в България е, че търговските дружества се делят на държавни и частни и държавните се управляват от министерствата. Това е заболяване на българската политика, от което още не сме излезли“, посочи Юлиан Попов.
Той отбеляза, че „сега на практика соларна енергетика се строи навсякъде в България, желание за инвестиции има навсякъде и те са огромни – с изключение на „Марица-изток“. „Вместо най-големите мощности да са концентрирани в „Марица-изток“, тя е земя, в която де факто е забранено изграждането на нова енергетика“, подчерта енергийният експерт.
По отношение на предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост Попов очаква да има забавяне на плащания след решението за предоговаряне, но не смята, че ще се стигне до загуба на плащания.
Превърна ли се Планът за възстановяване и устойчивост политически ангажиран и как трябва да бъде преработен? Каква трябва да е съдбата на ВЕЦ-ове като ПАВЕЦ „Чаира“? Загуби ли Русия европейския пазар в „студената енергийна война“? Как влияят на „Лукойл“ санкциите и контрасанкциите към Русия? Устойчиво ли ще е понижението на цените на енергията?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.