Подкрепа за домакинствата на фона на високите разходи за природен газ поиска омбудсанът Диана Ковачева в препоръка до служебния премиер Гълъб Донев и служебния министър на енергетиката Росен Христов. Тя отбелязва, че през миналия отоплителен сезон при много по-ниски цени (в диапазона от малко над 102 лева до почти 163 лева за мегаватчас) правителството е отпускало компенсации за домакинствата.
Ковачева предлага няколко варианта за подкрепа, сред които фокус към енергийно бедните или единична финансова помощ за вече определени уязвими. "Справедливо е в кръга на клиентите с право на компенсации да бъдат включени и домакинствата в многофамилни жилищни сгради с локални газови котли, които не получиха досега финансова подкрепа от държавата", казва Ковачева в своето становище до премиера.
Нейните препоръки са свързани с очакваното поскъпване на природния газ с почти 40% до над 200 лева за мегаватчас по време на отоплителния сезон. Ковачева припомня, че цената на топлинната енергия беше определена на 1 юли 2022 г. Няма индикации Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да актуализира цената, въпреки че предишното ръководство на регулатора определи разходи за газ в размер на 115 лева за мегаватчас за новия регулаторен сезон.
Голямата разлика означава, че при следващия преглед на 1 юли 2023 г. КЕВР ще включи тези разходи и цената на услугата ще се повиши съществено, допълва още омбудсманът.
"Крайните битови клиенти на електроенергия, топлинна енергия, природен газ, автомобилни горива и твърди горива за отопление понасят рекордно високи цени на енергията в продължение на повече от една година. Успоредно с това очаквам да бъде гарантирано, че правителството няма да допусне противопоставяне на компенсациите за домакинствата и тези за стопанските субекти", посочва в позицията си до правителството Диана Ковачева.