IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Росен Христов: България настоява за таван на цената на газа от 150 евро за мегаватчас

Гърция и Турция са най-удобните държави за доставка на втечнен газ, от Италия също може да има по изключение, смята енергийният министър

12:16 | 12.12.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

България ще настоява за таван на цената на газа от 150 евро за мегаватчас, съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов пред bTV. Темата се дискутира широко в последните месеци в ЕС и 15 държави, сред които и България, настояха за мярката с цел да бъде решена газовата криза. Водещите държави на този лагер са Франция и Италия, но от другата страна са Германия, Австрия и Нидерландия.

По думите на Христов в момента цената на газа се движи около 120 евро за мегаватчас и повишение от около 30% при "каквато и да е кризисна ситуация" е достатъчно. Европейската комисия обаче има съвсем друг поглед върху казуса - предложението на Брюксел е за таван от 275 евро за мегаватчас. Това ограничение е толкова високо заради опасенията на противниците на идеята, че подобен механизъм може да влоши сигурността на доставките.

Опасения за финансовата стабилност в еврозоната в резултат от тавана на цената на газа изказа дори и Европейската централна банка (ЕЦБ).

Справка на сайта на TTF показва, че от началото на декември януарските контракти на газа се търгуват на цена в диапазона 130-140 евро за мегаватчас.

На 13 декември министрите на енергетиката от общността ще дискутират отново темата, като има няколко компромисни варианта - на чешкото председателство за таван от 264 евро за мегаватчас, както и на Нидерландия мярката да важи само за държавните компании и тези, които имат задължението да поддържат резерви от газ. Според източници на CNBC в момента в ЕС се дискутира таван от 220 евро за мегаватчас.

Енергийният министър коментира и възможностите за арбитражно дело между "Булгаргаз" и "Газпром" заради спрените доставки на газа. "Мен са ме учили, че стигне ли се до съд или арбитраж, ако 100% от доказателствата са на твоя страна, имаш 90% шанс да спечелиш делото", каза Христов и допълни, че стигне ли се до водене на дело е вече "тежка ситуация".

Преди дни стана ясно, че "Булгаргаз" води разговори с адвокатска компания, за да прецени какви са заплахите и шансовете при арбитражно дело по казуса. Според Христов фактът, че други компании са продължили да плащат в рубли, а ние сме отказали влошава позициите ни. България дължи 10 млн. долара за газ на "Газпром" в момента, уточни още министърът.

Гърция и Турция са най-удобните държави за доставките на втечнен газ, коментира Росен Христов. В края на миналата седмица той беше на посещение в Турция и разговаря с представители на турската компания Botas относно доставки на втечнен газ през техните терминали в Средиземно море. Турция може да бъде доставчик и на тръбен газ - през нея преминават потоци от Азербайджан, Иран, Русия, както и втечнен газ от САЩ, Катар и други доставчици, коментира още той.

През септември "Булгаргаз" пусна обществена поръчка за доставка на тръбен газ за периода ноември 2022 година - декември 2023 година, но процедурата е преустановена. За сметка на това има разширяване на възможностите по търговете за доставка на втечнен газ - включени са опции и за доставка от терминали в Хърватия и Италия, като слотовете трябва да бъдат осигурени от доставчиците.

Росен Христов потвърди за водени разговори за доставка на газ от Италия (виртуални чрез суапови сделки през Трансадриатическия газопровод), но допълни, че те ще са по-скоро изключение, за да бъдат гарантирани равномерните доставки на газ.

В момента тече процедурата по оценка на офертите за доставка на втечнен газ за 2023 година, а през пролетта ще бъдат разгледани и предложенията по търга за доставка на суровината за следващите 10 години - до 2034 година.

Росен Христов коментира още, че Румъния е повдигнала въпроса за отстъпката от 25 стотинки върху цената на бензина у нас. Мярката е дискриминационна, защото не се прилага за европейските граждани, които зареждат у нас, каза министърът. В решение на Министерския съвет е посочено, че тази компенсация ще бъде преустановена в края на годината.

Колкото за алтернативните доставки на петрол енергийният министър потвърди, че в дългосрочен план решението е петролопровод от Александруполис към Бургас. Той беше категоричен, че рафинерията може да работи с друг петрол, което ще изисква настройка на производството. Дерогацията на ЕК относно покупката на руския петрол е именно за това - да настроим производството и да осигурим системни доставки на петрол, защото съоръженията не могат да работят един ден с един петрол, а на другия - с друг сорт, допълни още Росен Христов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:19 | 12.12.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още