Отделен регулаторен орган, който да се отчита пред Народното събрание, ще следи за случващото се във водния сектор, предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията (ВиК), предложени за обществено обсъждане. Нормативният акт цели да събере на едно място всички дейности в отрасъла, които в момента са пръснати в два отделни закона и редица подзаконови актове, обясняват авторите на проекта от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (ММРБ).
Документът е достъпен за разглеждане в Портала за обществени консултации. Той стъпва на варианта от 2020 година, като е допълнен с получените коментари и становища, както и с изискванията на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
В момента за регулацията на ВиК сектора отговаря Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Регулярно в публичното пространство се коментира идеята за разделянето на регулатора, който в момента е в петчленен състав - двама комисари с ресор "Енергетика" и двама - с ВиК, плюс председател.
Със законопроекта се предвижда и новият регулаторен орган във ВиК сектора да е с петима членове, включително и председател. Мандатът на членовете на комисията ще бъде пет години с правото за не повече от два мандата. Седалището на новия регулатор също ще бъде в София.
С новия закон се въвежда още нова структура на цените на услугите, която се базира на гарантиране на минималните разходи за ползване на системите, както и се регламентира ролята на Българския ВиК холдинг.