В периода януари-октомври "Газпром" е добил 344 млрд. куб. метра природен газ, което е с 18,6% по-малко на годишна база, сочи отчет на компанията, публикуван в профила ѝ в Telegram. Причината за това намаление е свиването на търсенето.
Според статистиката износът намалява с почти 43% до 91,2 млрд. куб. метра, като компанията твърди, че изпълнява всички потвърдени заявки. От април насам "Газпром" обаче отказва да доставя газ за редица свои клиенти, включително и България. От "Булгаргаз" коментират, че изпълняват своите ангажименти по договора и изпращат всеки ден заявки, които се връщат с "потвърждаване на нулеви количества".
На руския пазар потреблението намалява с 5,6%, или 11 млрд. куб. метра, става ясно още от публикацията на газовия гигант. В нея се посочва, че има ръст на износа на газ за Китай по тръбопровода "Силата на Сибир", но няма подробности относно доставените обеми.
В "Газпром" отчитат още намаление на търсенето на газ в световен мащаб, което изцяло се дължи на страните от ЕС и Великобритания. Според данните на компанията към края на септември потреблението на газ в света се свива с 40 млрд. куб. метра.
Компанията отбелязва още и високата запълняемост на газохранилищата в ЕС, но допълва и че, дори и при максимални резерви, те няма да са достатъчни за гарантиране на отоплителния сезон. Според "Газпром" в някои държави вече са започнали да потребяват газа от газохранилищата.
Данните на Gas Infrastructure Europe към 31 октомври обаче не потвърждават тази информация. Необичайно топлото време в Европа за това време на годината всъщност свива потреблението, което кара повечето държави да продължават да нагнетяват газ. В момента газохранилищата в ЕС са пълни до почти 95% от капацитета си, а в много държави от общността - и до над 99%.
Украинските газохранилища са пълни до малко под 1/3 от капацитета си. Страната има голям обем за съхранение на газ заради ролята ѝ на транзитен център на руския газ през миналите години - към 31 млрд. куб. метра. Страната се нуждае от около 19 млрд. куб. метра, за да покрие зимното потребление. Украйна не купува директно газ от "Газпром" от 2015 година.
преди 2 години През ноември газът у нас ще струва 123 лв. за мегаватчас, двойно по-евтино от средното в ЕвропаСиньото гориво продължава да поевтинява и без Газпром. Руският газ е далеч по-скъп от цената, която е в сила в Българияhttps://offnews.bg/ikonomika/prez-noemvri-gazat-u-nas-shte-struva-123-lv-za-megavatchas-dvojno-po-788526.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар