Газовите пазари в Европа записват втора поредна седмица със спадове, като цената достигна най-ниското си ниво от юни насам. На нидерландската TTF природнитя газ се търгуваше за малко под 142 евро за мегаватчас, което е понижение от 8% спрямо сесията в четвъртък.
Търговията се успокои значително след взривовете по "Северен поток" в края на септември. Цената е повече от два пъти по-ниска след рекорда от 26 август, когато цената на суровината достигна 350 евро за мегаватчас. Тогава Европа още изпитваше страхове, че "Газпром" може да преустанови доставките за Германия.
Сега това е факт, но съпроводено с пълните газохранилища и наличието на достатъчно газ на пазара. Средно нивото на запълване в Европа, по данни на Gas Infrastructure Europe, надхвърля 91%. За Германия газохранилищата са пълни до 95% от капацитета си.
Допълнително спокойствие всъщност носят и изявленията на руския президент Владимир Путин, който предложи на Турция да стане газов хъб в Европа. По този начин инвеститорите виждат възможност за доставки на природен газ през алтернативата на "Турски поток".
Реализацията на тази идея е в "полето на ЕС", както заяви самият Путин преди ден. Според него, ако ЕС има интерес, Турция може да стане газов хъб за доставките в Европа.
Инвеститорите внимателно следят и прогнозата за времето в Европа, а тя засега е, че зимата ще бъде с нормални температури между декември 2022 година и февруари 2023 година. От ключово значение обаче си остава ограничаването на потреблението. Това ще подпомогне и пълненето на газохранилищата за следващия отоплителен сезон.
Цената на природния газ остава около четири пъти над средното за това време на годината, пише Bloomberg. Войната в Украйна си остава водещ риск за пазара, а търговията обикновено е много чувствителна на всякакви новини.
В началото на седмицата имаше известно повишение, породено от масираните ракетни удари в Украйна - инвеститорите се опасяваха, че ракетите, които имаха за цел енергийната система на Украйна могат да повредят газопроводите, които в момента са единственото трасе на руския природен газ за Западна Европа.
Като цяло обаче пазарите вече преживяха риска от липсата на руския природен газ, допълват още анализаторите.