Доставките на природен газ се стабилизират през юли, прекъсвайки тенденцията на постоянен спад, започнала от края на април, когато "Газпром" спря изпълнението на договора с "Булгаргаз". Данните на Националния статистически институт (НСИ) за динамиката при добива и доставките на енергийните ресурси показва, че през летния месец в страната са доставени 189 млн. куб. метра газ, което е ръст от 5% спрямо юни.
На годишна база доставките намаляват с 27 на сто.
Местният добив на природен газ се свива до нищожните 1 млн. куб. метра през юли, сочат още статистическите данни. От тях е видно, че това намаление е от 50% на годишна база.
От публикацията на НСИ е видно още, че при всички останали наблюдавани енергийни ресурси има ръст на производството. При добива на твърди горива (въглища) ръстът е от почти 34% на годишна база и от 16% на месечна. През юли в страната са добити 2,76 млн. тона твърди горива.
Доставките на твърди горива също растат - с малко над 34% на годишна база и с 14% на месечна, до 2,761 млн. тона. Разликата идва от вноса на въглища през месеца.
През юли в страната са произведени 4,2 тераватчаса електроенергия. Основната част от ръста на добива на твърди горива се дължи именно на увеличеното производство на ток в последните месеци. През юли ръстът е от 4,2% на месечна база и от почти 10% на годишна база.
Половината от произведената електроенергия е реализирана в страната, сочат още данните на НСИ. През последните месеци българските производители се възползват активно от енергийната криза в Европа и изнасят активно своята продукция. Спрямо миналия юли доставките на електроенергия в страната са с 4,8% по-малко. Спрямо юни обаче се повишават с малко над 8 на сто.
Данните на НСИ показват и съществено увеличение на производството на течни горива през юли - с 54% на годишна база до 325 хил. тона за дизеловото гориво и с 34% до 162 хил. тона за безоловния бензин.
Основната част от произведените бензини са били предназначени за износ - в страната са реализирани едва 36 хил. тона, което е спад от 28% на годишна база. При дизеловото гориво доставките в страната намаляват с 14,3% до 215 хил. тона.
преди 2 години 1милиард куб.м. газ потича днес по тръбите за България. Какво по-добро начало за стабилизиране на енергийната криза? В очакване сме на решенията за цената. отговор Сигнализирай за неуместен коментар