Перспективите и възможностите, които открива пред Европа производството на енергия от офшорен вятър са огромни, но допълнителни усилия от страна на европейските правителства и бизнеса са необходими, за да може този значителен потенциал да се превърне в реалност.
Производството на електроенергия от вятърни турбини, разположени във вода, както и последващата трансформация на тази електроенергия (посредством електролиза) в „зелен водород“, а като следваща стъпка и в метан, бяха част от темите, които обсъдиха ръководствата на българската строителна компания „Главболгарстрой“ и на италианския гигант Pietro Fiorentini.
В рамките на международното изложение Gastech Hydrogen, което се състоя в Милано в периода 5 - 8 септември 2022 г., генералният мениджър на „Главболгарстрой“ Калин Пешов и главният изпълнителен директор на Pietro Fiorentini Паоло Гафури, обсъдиха сътрудничеството между компаниите в газовия сектор, както и възможностите за надграждане на това партньорство в сферата на водорода. Паоло Гафури, главен изпълнителен директор на Pietro Fiorentini, и Калин Пешов, генерален мениджър на „Главболгарстрой“
Италианската компания от 2019 г. насам е ангажирана активно с разработката на нови технологични решения в сферата на водорода (вкл. и на електролизьори), стартирайки с изпълнението на проекта Hy4Heat, а в последствие и ангажирайки се с проектите H21, Hyter и др.
„Ние работим и за осигуряването на възможност за пренос и доставка на водород по газопреносните и газоразпределителни мрежи, като съчетаваме това с опита ни в регулиране налягането на природния газ при впръскване на биометан в тези мрежи. Нашата цел е да създадем автоматизирани станции за управление на впръскването на водород, които да могат да се регулират на базата на проектните спецификации, процентното съдържание на водород в микса и др.”
„Главболгарстрой“ от своя страна - като компания, притежаваща сериозна експертиза и опит в газовия сектор - следи отблизо дебатите за пренос на определени количества водород по съществуващата газова инфраструктура (на ранен етап), както и темата за изграждането на изцяло нови водородни мрежи. Към настоящия момент използването на газовата инфраструктура за улесняване развитието на пазара на водород е икономически оправдано и необходимо, вземайки под внимание съществуващите предизвикателства, свързани с производството, транспортирането и съхранението му. Най-общо по темата интересите на компанията към момента са в две посоки:
- Като строител: Бъдещата модернизация на съществуващата инфраструктура за пренос на природен газ ще позволи смесването и преобразуването на водород, в който процес строителните компании ще изиграят основна роля.
- Като инвеститор: ГБС следи развитието на технологиите за производството на „зелен“ водород и неговото индустриално/промишлено приложение, както и разработването и интегрирането на възможни технологични решения за ползването на водород в сградния сектор.