Ядрената енергетика трябва да стане част от „Зелената сделка”, защото без нея бъдещето на европейските страни е невъзможно. В момента ядрената енергетика дава повече от 20% от енергията на Европа. Такова мнение изрази Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на Булатом, в предаването „Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.
"В България най-късно към 2040-2045 г. трябва да имаме построени и въведени в експлоатация 4000 мегавата инсталирани мощности, тоест 4 блока по 1000 MW. Говорим за изграждане на двата блока в Белене и на два нови блока в Козлодуй", коментира Георгиев, според когото ядрената енергетика у нас може да се изгради, без да се засилва българската енергийна зависимост от Русия.
„Няма никакво съмнение, че оборудването в Белене е абсолютно използваемо. Друг е въпросът, че в момента, в тази политическа обстановка, в която се намираме, контактите с основния проектант на блоковете в Белене са прекратени. Много е трудно да му се намери заместник ”, обясни събеседникът.
По думите му оборудването е закупено на реална цена за времето си, а ако сега трябва да се закупи, цената би била най-малко двойна.
„Изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” има смисъл, защото инвестициите, които са необходими за строителството на два блока, са по-ниски, и е по-изгодно изграждането на два, а не само на един блок”, смята изпълнителният сектретар на Булатом.
Според Георгиев идеята за съвместна ядрена мощност с Гърция не е нова, като най-вероятно Гърция ще изкупува енергия от бъдещите блокове.
Що се отнася до идеята за малки модулни реактори, събеседникът посочи, че тя е дошла от САЩ, макар опити в това направление да е имало много отдавна в Русия.
"Реалността в момента е, че такива съоръжения не са реализирани - нито от проектна гледна точка, а още повече като строителство и въвеждане в експлоатация. Темата е много експлоатирана, включително и от европейската общност. Съвсем наскоро Румъния подписа споразумение със САЩ, че ще бъде център за развитието на тази технология в Европа", каза още Георгиев, според когото бъдещето на енергетиката в света и в България е микс между ядрена енергетика и ВЕИ.
"Рано или късно ще трябва да се откажем от въглищата по най-различни причини”, посочи събеседникът.
Целия разговор може да гледате във видеото.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.
преди 2 години Машата на копейкин , французите не внасят нито един килограм уран от рассията ... :))) ... неква причина да си споделяш непрекъснато делириумите си с подквиквания путин , рассия , путин , рассия ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бъдещето на европейските държави е невъзможно без ядрена енергетика === Късно е либе за китка. След като си оSраха пътеките, уран няма откъде да дойде. А 235 е в мизерни количества и може да стигне за максимум 25-30 години. А уранът се държи от Русия, не само добива, но най-вече обогатяването. "Зеленикаквите" поцапаха пътеките и сега западняците са под крушата. Вижте им сеира на французите, окапаха им 30% от ядрените мощности. Мириканците са на същото дередже. Засега Путин не е забранил износа за Щатовете, но и това ще стане в най-скоро време. И ко прайм тогива? Уран 235 в природата е нищожно малко. Това трябва да е ясно. Я да си въртят ветрените мелници и да си щракат фотките, че да си досъсипят остатъците от плодородна почва. След това ще обвинят Путин, че ще ги мори от глад и не ще да ги храни без пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар