ВЕИ секторът в България се развива доста бурно в последните години, особено след като през втората половина на миналата година започнаха да се повишават цените на борсата. Това обаче може да доведе до излишък от електроенергия и понижение на цените. Това коментира Антон Желев, член на УС на Българска соларна асоциация, в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.
„Много хора смятат, че подобна инвестиция ще има бърза възвръщаемост, но когато има бум, е вероятно рано или късно да има излишък от електроенергия и да има в някои дни и отрицателни цени“, каза гостът.
Той посочи, че досега заонът даваше преференциална цена на малки фотоволтаични централи до 30 kWh, които са в урбанизирани територии, а над 30 kWh бяха на свободния пазар. В момента цената на свободния пазар е по-висока, отколкото тази преференциална цена, която в момента е 165 лв. на MWh, а на борсата е над 400 лв. на MWh, отбеляза Желев.
Що се отнася до гласуваните промени в Закона за енергията от възобновяеми източници в Народното събрание, Желев посочи, че не вижда нищо положително в тях. „Идеята за уведомителен режим е съвсем друга, а не това, което са приели вчера депутатите”. И поясни, че идеята на уведомителния режим е да не се минава през разрешителен режим, а това не е отразено и отново ще се минава през всички процедури с разрешение за строеж.
Желев определи като „хаос” Плана за възстановяване и устойчивост и подчерта, че в него първоначално са били предвидени много повече средства за много повече домакинства.
Какво се променя в Закона за енергията от възобновяеми източници? Как промените ще се отразят на бизнеса? На какъв етап е подготовката на кадри за ВЕИ сектора в България?
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 2 години опс - излишъкът ще е когато не ни трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Разбира се, че ще има излишък на ел. енергия - точно когато ни трябва. И ще има дефицит - точно когато ни трябва. Тогава ще е интересното... отговор Сигнализирай за неуместен коментар