След часове на спорове за правилния начин за справяне с високите цени на енергоизточниците срещата на върха на ЕС в Брюксел приключи в петък вечерта. Премиерът Кирил Петков и колегите му спориха за контрамерките в продължение на около девет часа през втория ден от срещата на най-високо равнище.
Според дипломатическите среди всички са се съгласили, че е необходимо да се постигне по-голяма независимост от Русия в енергийната област и да се намалят цените. Начинът за постигане на тази цел обаче е предмет на горещи спорове.
По-специално Испания призова за широкообхватни мерки, които биха означавали намеса на енергийния пазар. Испания, Гърция, Италия и Португалия подкрепят въвеждането на таван на цените. Мадрид иска също така да отдели цената на електроенергията от цената на газа, тъй като и двете са свързани с ценови механизъм в ЕС.
След срещата на върха испанският министър-председател Педро Санчес заяви, че на страната му и на Португалия ще бъде разрешено да въведат временен таван на цените на енергията. Тези мерки няма да доведат до изкривяване на цените на европейския пазар, твърди той.
Въпреки това, както обясни още Санчес, Европейската комисия си запазва правото да даде окончателно одобрение на стъпките, представени от двете страни. Той съобщи, че в началото на следващата седмица ще представи предложение на ЕК, която след това ще го разгледа набързо. Според испанския вестник El País германският канцлер Олаф Шолц е заявил след консултациите, че Санчес е представлявал много успешно интересите на своята страна и на Португалия.
Иберийският полуостров, където се намират двете държави, има само няколко връзки с останалата част от европейския енергиен пазар и поради това е особено силно засегнат от повишаването на цените.
Държави като Германия и Нидерландия досега отхвърлят подобна пазарна намеса. Имаше например опасения, че доставчиците могат да насочат енергоизточниците на други места, ако определените цени са твърде ниски.
преди 2 години А като пробият тава друг по висок ще сложат ,така ли Я по добре още от сега да се ориентират към безкрайност отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Държави като Германия и Нидерландия досега отхвърлят подобна пазарна намеса. -----------Германия внася 155млр кубм газ от Русия а ползва само 75 от тях останалите 80 ги препродават на другарчетата си от ЕС с доста добра печалба ---- Покрай тая криза доста кирливи ризи ще излезнат за европейската солидарност отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ако през Втората Световна, европейските държави се бяха обеденили, Русия и САЩ нямаше да спечелят войната. Днес е същата работа, лидерите на някои държави си мислят, че да си в съюз с някой значи, че ще сте заедно само когато ти и е изгодно. САЩ, Русия и Китай са огромни държави с голямо население, нито една държава в ЕС, не може сама да води каквито и преговори с тях като равна. Испанците забравиха какво им се случи като тръгнаха сами да се разправят с Великобритания и САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар