IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ОПЕК+ продължава и през април скромното увеличение на добива

Запазва се размерът от ръст от 400 хил. барела, стана ясно на днешната среща на групата, Германия освобождава част от резерва си

16:20 | 02.03.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: David Paul Morris/Bloomberg</p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Страните от ОПЕК+ договориха ново скромно увеличение на доставките за месец април по време на среща, белязана от темата за войната в Украйна.

Коалицията от 23 страни ратифицира увеличението от 400 хил. барела на ден, продължавайки досегашното постепенно повишение на производството, което бе ограничено по време на пандемията, съобщава Bloomberg, позовавайки се на официално изявление.

Скромният ръст – който обаче много членки не успяват да изпълнят заради проблеми с капацитета, се губи на пазара, който бе разтърсен от руското военно нападение срещу Украйна. Русия е вторият по големина член на алианса ОПЕК+.

По-рано във вторник стана ясно, че САЩ и други водещи икономики са се договорили да отпуснат координирано още петрол от резервите си, след като войната в Украйна отведе цената на „черното злато“ до над 100 долара за барел.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) се е съгласила да пусне на пазара 60 млн. барела от резерви по света, отбелязват източниците, пожелали анонимност. Очаква се половината от този обем да дойде от американските Стратегически петролни резерви, а останалата част - от  членове на МАЕ в Европа и Азия.  

По-късно днес стана ясно, че в отговор на войната в Украйна и с цел успокояване на петролния пазар германското правителство освобождава част от националния петролен резерв. Във вторник вечерта, в рамките на посещението си във Вашингтон, вицеканцлерът Роберт Хабек изтъкна, че националният петролен резерв на Германия е създаден, за да гарантира сигурността на доставките "и че не е създаден, за да изпраща ценови сигнали". Въпреки това високите цени имат и отрицателно въздействие върху икономиката, така че въпросът за контрамерките бил оправдан.

Засега руската инвазия не е довела до налагането на западни санкции срещу енергийния износ на Русия. Има обаче все повече сигнали, че трейдъри и собственици на кораби не искат да работят с руско гориво, което на практика може да създаде ембарго.

Междувременно цената на „черното злато продължава да расте. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват със 7,3% до 112,67 долара за барел.

По време на срещата в сряда енергийният министър на Мексико Роко Нале е повдигнал въпроса за руското производство на петрол, но не е имало дискусия по същество по въпроса, посочват делегати, пожелали анонимност.

Преди предходната среща на ОПЕК+ САЩ отправиха призив за по-бързо увеличаване на добива. Липсата на реакция от страните производителки накара САЩ и още страни да отпуснат 60 млн. барела допълнителни количества петрол от резервите си. Това обаче не доведе до търсеното по-значимо понижение в цената на петрола.

„Ситуацията на енергийните пазари е много сериозна и изисква нашето пълно внимание“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол в позиция. „Международната енергийна сигурност е под заплаха, което поставя световната икономика в риск по време на крехък период на възстановяване“, допълни той.

Досега редица членки на ОПЕК не успяват да изпълнят квотите си за увеличение на добива, включително Ирак и Нигерия. Причините варират – от липса на инвестиции до вътрешни неразбирателства. Този недостиг на производство бе основен фактор за поскъпването на „черното злато“, преди Русия да атакува Украйна и това да прати цените на петрола до трицифрени стойности.

За момента Саудитска Арабия и някои други страни от Персийския залив са единствените, които имат по-значителен излишен капацитет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Браво ! Тъкмо ще ползва юаните за да заредят магазините с памерси защото вече липсват в Русия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
valentino29
преди 2 години
ОПЕК+ продължава и през април скромното увеличение на добива------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Цената е нагоре ,защо им е да го увеличават!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
Зайо Байо
преди 2 години
Мда, а междувременно Китай получава по дългосрочни договори доставки от руски петрол в диапазона около 70 долара което удовлетворява и двете страни, платими в юани. Путин не знам дали ще освободи Украйна, но ще освободи българина от колата му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още