Изцяло дистанционната работа може би вече е в миналото.
Хибридният модел на работа в Европа се запазва, въпреки че постоянно се наблюдава спад на изцяло дистанционните позиции и нараства натискът за връщането в офиса пет дни седмично, пише Euronews.
Компании като JPMorgan, Amazon и Goldman Sachs наскоро заръчаха на хиляди служители да се завърнат изцяло в офиса, извеждайки причини като продуктивността и трудовата култура.
Същевременно въпреки отчетения спад от 1% през миналата година, хибридният модел на работа остава най-често срещаният (44%) сред европейските служители на позиции, на които е възможно да се работи дистанционно.
Според последния доклад на Eurofound „Живот и работа в ЕС“, делът на работещите изцяло от офиса е 41% – 5% ръст за последната година.
Длъжностите за изцяло дистанционна работа в целия блок стабилно намаляват, свивайки се рязко от 24% до 14% между 2022 и 2024 г.
Нидерландия и Ирландия – раят за работата от вкъщи
Разпределението на възможността за дистанционна работа в ЕС е изключително фрагментирано и неравномерно.
В държави като Нидерландия, Ирландия, Финландия и Германия повечето служители имат право да работят от вкъщи – изцяло или частично, като нивата варират около или над 70%.
От друга страна, държави като Кипър, Гърция, Хърватия, Португалия и Италия са сред най-малко гъвкавите в това отношение и мнозинството от хората никога не работи от вкъщи.
В България хоумофисът е възможен в 52,5% от случаите, докато 47,5% от заетите никога не работят дистанционно.
В проучването на Eurofound не е включено Обединеното кралство, но правителствено изследване, проведено между декември 2024 г. и януари 2025 г., показва, че 41% от възрастните работят от вкъщи поне понякога. Данните се отнасят за всякакъв тип заетост, не само за позициите, при които е възможно да се работи и от вкъщи.
Най-голям е делът на работещите дистанционно във Великобритания във възрастовата група 30-49 години (56%), а най-малък е делът на онези над 70 години (14%).
Почти няма разлика между дела на мъжете и жените – 42% при мъжете и 40% при жените.
Сходна е картината и в ЕС – за мъжете е по-вероятно да работят частично или изцяло от вкъщи, отколкото жените.
Най-малко са хората, които работят дистанционно, и сред мъжете, и сред жените в Кипър (съответно 25% и 22%). В Нидерландия от друга страна от вкъщи работят 83% от мъжете и 72% от жените.
Служителите предпочитат да имат опцията „хоумофис“
Запитани за предпочитанията си, преобладаващото мнозинство (74%) от работещите в ЕС предпочита да има възможност на дистанционна работа поне няколко пъти месечно.
Разбивката показва, че 31% биха искали да работят от вкъщи няколко пъти седмично, 24% – всеки ден, а 18% не искат да имат възможност за дистанционна работа.
В изследването обаче се посочва, че „желанието да се работи единствено от дома се е увеличило след пандемията – от 13% през 2020 г. до 24% през 2024 г.“.