Само 25% от работещите получават специално обучение за работа с изкуствен интелект (AI). Това показват резултатите от глобално проучване на Adecco Group. То е проведено сред 35 хил. служители от 20 сектора в 27 държави.
За първи път от три години инициативите на компаниите за повишаване на уменията на служителите им са в застой. Едновременно с това почти половината от служителите (48%) смятат, че техният работодател е отговорен да ги подготви за бъдещата работна среда, докато само 20% смятат, че това е тяхна отговорност.
Според проучването 40% от служителите глобално са притеснени за дългосрочната си сигурност на работното място и едва 11% са готови за бъдещето на работния пазар.
AI е една от най-трансформиращите сили на пазара на труда, като близо 40% от работните места в световен мащаб са повлияни от неговия възход. Въпреки че изкуственият интелект до голяма степен подобрява работните процеси, вместо да замества ролите, той също създава проблеми - служителите се чувстват неподготвени.
„Без ясна подкрепа за развитие на умения, служителите чувстват притеснения за дългосрочната си сигурност. Преодоляването на тази празнина в знанията е от решаващо значение. Предлагайки обучение, фокусирано върху AI, компаниите могат да изградят доверие и да подготвят работната си сила да се ориентира уверено в тези промени. Работодателите, които инвестират в своите хора, ще бъдат в най-добра позиция за развитие на бизнеса си, тъй като служителите им са нетърпеливи за насоки и отворени да учат“, коментира Надежда Василева, изпълнителен директор на Adecco България.
Проучването показва също, че едва 11% от хората притежават чертите на талант, готов за бъдещето. Тези служители са не само издръжливи и адаптивни, но и технически грамотни и проактивни в развитието си. Те са доволни от факта, че техните роли могат да се развият или дори да се променят изцяло поради напредъка на AI.
Притеснителен е фактът, че 2/3 от бизнес лидерите планират да наемат готови кадри с AI умения, вместо да обучават съществуващите си екипи. Прекомерното разчитане на този начин на мислене за „купуване“ рискува да създаде работна сила на две скорости, да изостри недостига на таланти и да увеличи заплатите“, допълва Василева.