IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Десет основни тенденции, които ще оформят работния свят през 2025 г.

Хибридният работен модел ще придобие допълнителна популярност, прогнозират от International Workplace Group

11:06 | 07.01.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

2025 година ще бъде трансформираща за света на труда, тъй като напредъкът в технологиите продължава да оформя начина, по който работят и се развиват компаниите. Хибридният работен модел ще придобие допълнителна популярност. Реалността за много компании и техните екипи по света е, че хибридната работа продължава да дава възможност на милиони служители да работят както и където пожелаят и повечето изпълнителни директори на фирми с офис служители вярват в дългосрочните ползи от нея. Това посочват от международната компания за гъвкави работни пространства International Workplace Group, представяйки глобалните работни тенденции през 2025 г.

През новата година организациите все повече ще изместват фокуса си към повишаване на производителността и щастието на своите служители, вместо да се фокусират върху това откъде работят те. Признанието, че служителите могат да предоставят качествена работа от множество местоположения - не само централните офиси в града, ще доведе до по-голяма тежест на резултатите и постигането на бизнес целите.

Хибридният работен модел ще придобие допълнителна популярност поради друга важна причина - повече фирми ще преосмислят дългосрочните си наеми на недвижими имоти, тъй като сроковете на много от тях продължават да изтичат, гарантирайки, че хибридната работа се превръща в стратегически бизнес избор, който минимизира режийните разходи и същевременно предоставя набор от предимства за служителите.

Ето и 10-те водещи работни тенденции през 2025 г. според компанията:

Отпорът на завръщането в офиса

Компаниите, които продължават да очакват служителите им да пътуват на дълги разстояния до централен офис всеки ден, ще предизвикат вълни от напускащи, тъй като служителите се съпротивляват на така наречените „мандати за връщане в офиса“ (RTO - return-to-office). Проучване на трета страна вече показа, че 73% от служителите в големи компании като Amazon обмислят да подадат предизвестие за напускане поради изискване за завръщане в офиса, а специалистите по подбор на персонал започват да виждат последствията от по-строгите политики. Проучване на International Workplace Group също установи, че две трети (67%) от специалистите по подбор на персонал са забелязали увеличение на кандидатите, които искат да напуснат компании, изискващи петдневно присъствие в централния офис.

Изследванията също постоянно показват, че хибридната работа води не само до по-голяма удовлетвореност на служителите, но и до по-голяма производителност. Компаниите, които приемат хибридния модел и дават възможност на служителите си да работят когато и където предпочитат, се справят много по-добре от тези, които не го правят.

Резултатите ще са с по-голяма тежест от изработените часове

През 2025 г. и след това работодателите все повече ще приоритизират постигнатите резултати пред традиционното присъствие в офиса от 9 до 17 часа, а прогресивните компании ще дадат възможност на своите служители да осъществят постиженията си и чрез хибридна работа.

Над 80% от ръководителите в сферата на човешките ресурси вярват, че хибридната работа повишава производителността, като 75% от служителите се чувстват по-продуктивни и мотивирани при този модел.  

Качествени, професионални работни пространства в предградията и малките градове

Тъй като нарастването на малкия бизнес продължава след пандемията, търсенето на гъвкави работни пространства с различни размери ще нарасне още повече през 2025 г.

Малките и средни предприятия (МСП) към момента представляват около половината от световния БВП и около 40% от цялата заетост. Очаква се броят на МСП в световен мащаб почти да се удвои до 2031 г. International Workplace Group има над 4500 гъвкави работни пространства по целия свят, като все по-често те се намират в предградията и малките градове, като плановете са за още по-голямо разширяване през 2025 г.

Малките градове и предградията ще процъфтят благодарение на хибридната работа

Хибридната работа съживява малките градове, разположени до по-големи центрове, както и предградията и прекрояват икономическия пейзаж. Някогашните сънливи градчета се връщат към живот, тъй като служителите избират да прегърнат работни пространства по-близо до мястото, където живеят, намалявайки зависимостта от ежедневните пътувания до градските центрове.

Тази тенденция се очаква да се засили още повече през 2025 г., тъй като хората избират по-пълноценен баланс между професионалния и личния живот, като се отказват от дългите пътувания до работното място в полза на комбинация от работа от дома, гъвкави работни пространства и по-редки посещения в централния офис.

В САЩ градове като Уестпорт, Кънектикът, биха могли да отбележат 72% увеличение на квалифицираните служители благодарение на местната работа, а градовете за пътувания в Обединеното кралство могат да реализират скок от до 175% през следващите две десетилетия, давайки значителен икономически тласък в местните общности.

Хибридното поколение ще продължи да променя начина, по който работим

До 2025 г. поколението Z (родените между 1996 и 2009 г.) ще съставлява една трета от работната сила, оказвайки влияние върху нормите на работното място с дигиталната си мощ и очаквания за гъвкавост. Като дигитални местни хора, които са свикнали да работят навсякъде – независимо дали в училище, колеж или присъствено, две трети от новите висшисти отхвърлят идеята за петдневно пътуване до централен офис, оценявайки баланса между работата и личния живот и съпричастното лидерство пред традиционните консервативни структури.

Компаниите, които не успяват да се адаптират към „хибридното поколение“ и техните предпочитания за гъвкавост, разнообразие и автентичност, рискуват да пропуснат най-добрите таланти.

Традиционното пътуване се противопоставя на логиката: изчисляване на спестяванията

Налице е нарастваща оценка както от служителите, така и от работодателите на ползите от спестяването на разходи и време от работата на местно ниво – и осъзнаването, че дългото ежедневно пътуване до офис в центъра на града вече няма смисъл.

Повече от три четвърти (76%) от служителите спестяват значително от пътни разходи при хибридна  работа. Пътуващите биха могли  да спестят над 30 хил. долара годишно, като преминат от ежедневно пътуване до центъра на града към работа на местно ниво четири дни в седмицата. Хибридната работа не само ни прави по-щастливи, по-здрави и по-продуктивни, но и по-добре финансово обезпечени – и това е нещо, което всеки би пренесъл и в 2025 г.

Хибридната работа има потенциала да повиши равенството между половете на високи позиции

През 2025 г. вълната се обръща към реализирането на жените на мениджърски позиции. Въпреки напредъка в равенството и многообразието на работната сила, висшите роли остават недостижими за много жени. Хибридната работа, предлагаща гъвкавост за онези, които жонглират с грижата за децата и семейството, се оказва безценна за жените.

Две трети от тях съобщават, че хибридната работа им е предоставила възможности за работа, които иначе не биха имали. Освен основните изисквания за равнопоставеност и справедливост, компаниите имат реален стимул да увеличат представителството на жените в ръководния екип – изследванията показват, че фирмите с повече жени на ръководни позиции са по-печеливши и по-социално отговорни.

 „Правото на изключване“ ще набира скорост

Навлизането на технологиите дава гъвкавостта за работа от разстояние, но също така води до потенциала служителите да са постоянно на разположение, размивайки границите между служебното и личното време. В отговор няколко държави, сред които Франция, Гърция и Австралия, приеха закони за „право на изключване“, за да защитят извънработното време на служителите. Тази тенденция е напът да се разшири, като планът „Make Work Pay“ на Обединеното кралство предлага законодателство за насърчаване на взаимноизгодни трудови политики, а САЩ виждат движения към подобни закони. 

Служителите отдават голямо значение на баланса между професионалния и личния живот, осигурен от хибридната работа и както правителствата, така и предприятията признават важността на опазването на свободното време от служебни намеси.

Хибридната работа като полза за здравето

До 2025 г. гъвкавите и хибридни позиции за работа се очаква да станат толкова желани, колкото здравното осигуряване в компенсационните пакети.

Изследванията показват значителните ползи, които хибридната работа може да има върху цялостното благосъстояние на служителите. Подобренията в нивата на стрес, физическото здраве, диетата и храненето влияят положително върху производителността и мотивацията за работа. Тази тенденция ще се прояви по нови начини през новата година - от по-стабилни хибридни работни политики, през по-широк достъп до фитнес съоръжения, до подобрени програми за подпомагане на служителите и почивни дни за психично здраве.

Проектите със смесено предназначение ще трансформират градските центрове

Динамичните проекти със смесено предназначение променят облика на бизнес районите в градовете по света. Въздействието на хибридната работа намалява броя на пътуващите в града и стимулира инвеститори, наемодатели и строителни предприемачи да преосмислят търговските центрове на градовете с по-широка комбинация от употреби и преживявания, извън основното предоставяне на офис пространство. Тъй като работната география се измества и служителите все повече работят по-близо до домовете си в предградията, градовете, чиято икономика е насочена да посреща нуждите на милиони офис служители, ще трябва да се развият, за да станат центрове за сътрудничество и забавление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:03 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

Финанси виж още