74 млн. лева са инвестираните средства за догодина за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения на заетите по нова процедура. Работодателите вече могат да подават проекти за обучения на своите служители. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова на церемония по връчване на наградите „Работодател на годината 2024 г.“, организирана за 21-ва година от Агенцията по заетостта.
Финансирането на обученията по новооткритата процедура „Нови умения“ е по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021 - 2027 г.). Крайният срок за кандидатстване е 5 март 2025 г. Организацията на обученията ще е според индивидуалните потребности на работещите и специфичните нужди на техните работодатели.
Наталия Ефремова припомни, че хората могат да се включат в безплатни обучения по дигитални умения с електронен ваучер от Агенцията по заетостта. Към момента близо 100 хиляди безработни и работещи са пожелали да се запишат в такива курсове, които се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост. От тях около 33 хиляди души вече са приключили своето обучение и имат издаден сертификат.
„От началото на годината Агенцията по заетостта е активирала над 46 хиляди неактивни лица. Резултатът е постигнат от съвместните действия на ромските и младежките медиатори, специалистите по активиране и трудовите посредници от бюрата по труда“, съобщи заместник-министър Лазар Лазаров. Той подчерта, че само съвместната работа може да доведе до истинската интеграция на хората с увреждания и тяхната икономическа независимост.
Заместник-министърът Румяна Петкова отбеляза, че с дейността си Агенцията по заетостта предоставя възможности за трудова реализация на уязвимите групи на пазара на труда, за да могат те да бъдат пълноценна част от обществото. И съобщи, че чрез започналото изпълнение на няколко мащабни проекта за модернизация на Агенцията ще бъде осигурен неограничен достъп на всеки гражданин до възможността да повиши своите знания и умения и да премине по-бързо от безработица в заетост.