Важно е въвеждането на по-обективен механизъм за определяне на минималната работна заплата в България, така че да отговорим на изискванията на европейската директива в тази насока. В момента въпросът е работодатели и синдикати да се договорят за критериите, които да бъдат включени в механизма, и колкото повече критерии има, толкова по-добре. Това каза Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Минималната заплата за 2025 г. бе определена с постановление на Министерски съвет и от 1 януари ще бъде 1077 лв. Работодателите у нас обаче не са съгласни с този размер.
"Нямаме работещ механизъм за определяне на минималната работна заплата, който да отговаря на европейската директива. Имаме срок за хармонизирането ѝ, който изтича днес. Това означава, че е възможно срещу България да започне наказателна процедура за невъвеждане на европейско законодателство в срок. По-лошото е, че продължават действията на чл. 244 от Кодекса на труда, който казва, че МРЗ се определя като 50% от брутната средна работна заплата за страната“, каза Иванов.
Според него това е неправилен механизъм, като даннните за третото тримесечие показват, че средната работна заплата по области и за страната намалява, а шест от областите са със средна работна заплата около 1500 лв. При минимална заплата от 1077 лв. това ще означава съотношение над 70% за тези региони и на практика ще изравни доходите на ниско и средно квалифицирани работници, каза той.
Според социалното министерство законодателните промени за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС в националното законодателство няма да доведат до намаляване на нейния размер. На този етап няма подготвен окончателен текст на Закон за изменение и допълнение на КТ, свързан с транспонирането на директивата.
Вече има план за действие за хармонизиране на българското законодателство и европейската директива. Все пак няма съгласие за размера на минималната работна заплата и критериите за нейното определяне.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.