Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване препоръчва да се премахне възможността хората да се прехвърлят от частен универсален пенсионен фонд към фонд “Пенсии” в Националния осигурителен институт (НОИ). Това стана ясно по време на форум, посветен на пенсионната система, проведен днес и организиран от Българското актюерско дружество, съобщава БНР.
Председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) Евелина Милтенова коментира, че подобна законодателна промяна е въпрос на политическо решение. Тя изтъкна, че хората, които са се прехвърлили през изминалия период, не са повече от 100 хиляди души, докато в частните дружества има близо 4 милиона осигурени.
По думите й в последните години се наблюдавава ръст на осигурените, които веднъж прехвърлили се в първия стълб, след време преразглеждат своето решение.
Прехвърлянето на осигурителна партида от частен фонд на допълнителното пенсионно осигуряване към т.нар. първи стълб на пенсионната система и обратно е възможност, която съществува от 2014 година. Аргументът на експертите, които искат премахване на избора за осигуряване, е, че идеята на трите стълба на пенсионната система е да се допълват, а не да се конкурират.
Вноската към капиталовите фондове от втория стълб на пенсионното осигуряване е ниска, в размер на 5 на сто, и отдавна е назрял моментът за преразглеждането й и нейното плавно увеличаване до 10 на сто. Това каза пред БТА председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова. Препоръката е да се усъвършенства пенсионното законодателство с въвеждане на мултифондове както за универсалните, така и за доброволните фондове.
По данни на Комисията за финансов надзор общият брой на осигурените лица в четирите вида пенсионни фондове към средата на 2024 година е 5 035 459 души, като нараства на годишна база със 70 149 лица, или 1,41 на сто. Активите на пенсионните фондове надхвърлят 24 млрд. лева към полугодието.