Основните заплати на японските работници отбелязаха най-голямото си увеличение от над три десетилетия насам, което подкрепя позицията на Японската централна банка, че икономиката на страната продължава да се възстановява. Данните подкрепят и идеята за повишаване на лихвените проценти през следващите месеци, предава Bloomberg.
Темпът на нарастване на основните възнаграждения се е ускорил до 2,6% на годишна база през септември спрямо 2,4% през август, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Това е най-същественото повишение от над 31 години насам.
Номиналните парични доходи са се увеличили с 2,8%, което не отговаря на очакванията на икономистите за 3%. По-стабилният измерител на тенденциите в заплащането, който изключва бонусите и извънредния труд, регистрира 2,9% ръст за работещите на пълно работно време, ускорявайки се малко спрямо отчетените 2,8% през предходния месец.
Все пак реалните заплати са намалели за втори пореден месец, въпреки че ръстът на цените се е забавил през септември, след като правителството възобнови субсидиите за понижаване на сметките на домакинствата за газ и електроенергия.
Взети заедно, данните от четвъртък показват, че инерцията за повишаване на заплатите остава до голяма степен стабилна въпреки някои слабости. Това е положителен сигнал за правителството, което се надява нарастващите възнаграждения да стимулират разходите и да подхранят инфлацията, обусловена от търсенето. Въпреки че на заседанието си миналата седмица централната банка на азиатската държава запази лихвените проценти без промяна, гуверньорът Казуо Уеда потвърди мнението си, че Япония е напът да постигне инфлационната си цел, като посочи възможността за още едно повишение на разходите по заемите в бъдеще.
Близо половината от икономистите, анкетирани миналия месец от Bloomberg, посочиха, че очакват финансовата институция да повиши основния лихвен процент през декември, а други 32% прогнозираха, че такъв ход ще бъде предприет през януари.
Министър-председателят Шигеру Ишиба следи отблизо тенденциите в заплащането, тъй като превърна ръста на реалните заплати в ключов за програмата си. За постигането на тази цел премиерът разпореди съставянето на пакет от икономически стимули, който се очаква да включва мерки за смекчаване на въздействието на растящите цени върху бюджетите на домакинствата, както и подкрепа за малките и средните предприятия, които повишават заплатите.
Бъдещето на ръста на заплатите ще зависи от резултата от следващия кръг от годишните преговори между синдикатите и работодателите, които започнаха преди месец. Най-големият профсъюз в страната, Ренго, съобщи, че ще се стреми към увеличение с поне 5%.