Създаването на работни места в САЩ се е забавило до най-бавния си темп от края на 2020 г., тъй като влиянието на бурите в югоизточната част на страната и трудовите спорове в някои сектори са влошили ситуацията със заетостта, съобщава CNBC.
Новите работни места извън земеделския сектор са се увеличили с 12 хил. за месеца – рязко надолу спрямо септември и значително под оценката на Dow Jones за 100 хиляди, съобщи Бюрото по трудова статистика в петък. Това е и най-малкият ръст от декември 2020 г.
Нивото на безработица обаче се запазва на 4,1%, в съответствие с очакванията. По-широк показател за безработицата, който включва обезкуражените работници и тези на непълно работно време, остава без промяна на ниво от 7,7%.
Бюрото отбелязва, че стачката в Boeing е извадила 44 хил. работни места от производствения сектор, който е изгубил 46 хил. позиции като цяло.
Освен това докладът отбелязва влиянието на ураганите „Хелийн“ и „Милтън“, но добавя, че „не е възможно да се изчисли нетния ефект“ от бурите върху работните места като цяло.
Според данните средните почасови доходи са се увеличили с 0,4% през месеца, което е малко повече от прогнозата, но 12-месечният ръст от 4% е в съответствие с прогнозата. Средната продължителност на работната седмица се е запазила на 34,3 часа.
Данните излизат само няколко дни преди президентските избори, в които демократката Камала Харис и републиканецът Доналд Тръмп са в силно оспорвана надпревара. Тъй като икономиката е на преден план в битката, слабите данни за работните места „хвърлят мрачна сянка към следващата седмица“, коментира Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS.
Слабият доклад за октомври включва и значителни низходящи ревизии спрямо предходните месеци. През август увеличението е намалено до едва 78 хил. места, а първоначалната оценка за септември се понижи до 223 хиляди. Общо нетните ревизии понижиха предварително отчетените общи стойности на създадените работни места със 112 хиляди.